MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Zamku w Pieskowej Skale i pod Skałą Herkulesa [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Piękny renesansowy zamek i wznosząca się opodal Skała Herkulesa - to naczelne atrakcje Pieskowej Skały.

Tak też najczęściej mówi się o tym niezwykłym miejscu - jako o Pieskowej Skale lub o Zamku w Pieskowej Skale. Trzeba jednak gwoli ścisłości powiedzieć, że owe atrakcje znajdują się na terenie wsi Sułoszowa. To oczywiście Dolina Prądnika i Ojcowski Park Narodowy.

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1315, a sygnowana była przez księcia Władysława Łokietka, który 5 lat później został królem Polski. Fortalicja nazywana była „Peskenstein”, co nie dziwi, bo w czasach Łokietka i jego syna Kazimierza (Wielkiego) to głównie osadnicy i fachowcy z Niemiec wznosili zamki i miasta.

Był "Ociec u skały" i Ty możesz tam być - w uroczym Ojcowie

Jednak pierwotny „Peskenstein” wznosił się najprawdopodobniej bliżej centrum wsi Sułoszowa i był dziełem (znów najprawdopodobniej) Henryka Brodatego ze śląskiej linii Piastów, który również i to przed Łokietkiem - prowadził intensywną kolonizację sprowadzając Niemców. Obiekt był ziemno - drewniany.

Wycieczka do Jaskini Łokietka i do Bramy Krakowskiej (zdjęcia)

Zamek w Pieskowej Skale powstał za czasów Kazimierza Wielkiego - w pierwszej połowie wieku XIV. Z tamtego właściwie nic się nie zachowało. Nie ma śladu po zamku górnym, zaś dolny znajdował się na dziedzińcu obecnej, renesansowej budowli obronnej na cyplu skalnym i stromym zboczu. Ze średniowiecznej budowli zachowała się tylko jedna z baszt.

Rabował kupców

W roku 1377 zamek przeszedł w ręce prywatne możnego rodu Szafrańców. Najznakomitszym przedstawiciele tej familii był wojewoda krakowski Piotr Szafraniec, ale późniejsi właściciele, bądź członkowie rodziny, wyprawiali się z fortecy na łupieżcze wyprawy. Niedalekie zresztą, bo kupiecki trakt wiódł Doliną Prądnika po zamkiem. Jeden ze zbójców - Krzysztof Szafraniec - został ujęty i w roku 1484 ścięty na Wawelu.

Piękny renesans

Zamek zamieniony został w renesansową rezydencję w latach 1542–1580, zaś w następnym stuleciu otrzymał bastionowe fortyfikacje.

Nie oparł się jednak wojskom szwedzkim w roku 1655 i został przez nich zniszczony. Szczęśliwie jednak znalazł się nowy właściciel z poważną gotówką, który do roku 1768 odbudował go - to ród Wielopolskich. W kolejnych latach budowla zmieniała właścicieli, płonęła, była odbudowywana.

Po wojnie zamek przejęło państwo. W latach 1950–1963 przeszedł generalną renowację i stał się oddziałem Zamku Królewskiego w Krakowie.

Pamięci powstańców

Pod skałą, na której wznosi się zamek, spoczywa 65 powstańców styczniowych poległych w walkach z wojskami rosyjskimi w roku 1863.

Wśród zabitych był Andrij Potiebnia, ukraiński rewolucjonista, były oficer wojsk rosyjskich. Tak przynajmniej można przeczytać na pamiątkowej tablicy z roku 2000. Poprzednio - od roku 1953- była tu tablica zakłamująca historię, propagująca przyjaźń polsko-radziecką. Andrija Potiebnię opisano jako Rosjanina. W mogile pod zamkiem znajduje się tylko część prochów powstańców, które w roku 1953 przeniesiono z pobliskiej miejscowości Skała.

Pod zamkiem doszło jednak do starcia powstańców z Moskalami 4 marca 1863 roku, a także w drodze do pobliskiej wsi Wielmoża.

Maczuga

Opodal zamku wznosi się słynna Maczuga Herkulesa. Nazwę zawdzięcza kształtowi, ale dawnej nazywana była inaczej, np. Maczugą Kraka. Skała na 25 m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska