Złożenie wniosku nie było trudne - mówi Justyna Marcinkowska__z Torunia, która otrzymała pieniądze na założenie firmy zajmującej się konserwacją i restaurowaniem rzeźby polichromowanej, a także malarstwa sztalugowego. - Pierwszy etap polegał na ogólnym opisaniu projektu. W ramach drugiego szkoliliśmy się, po czym trzeba było wypełnić już bardzo szczegółowe dokumenty. To było wyzwanie! Z kursów wyniosłam bardzo wiele. Mogłam też zawsze liczyć na pomoc specjalistów.
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu wspólnie z powiatowymi urzędami realizuje projekt „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”. Cel? Pomoc w założeniu własnej firmy dla 2,5 tys. bezrobotnych. Można składać wnioski o dotację wartą nawet 20 tys. zł. Będzie ona bezzwrotna, pod warunkiem, że uda się utrzymać biznes przez minimum 12 miesięcy. Budżet projektu to 50 mln zł.
- W ramach pierwszej tury naboru wpłynęło 1351 formularzy, na 750 przygotowanych miejsc w projekcie - wylicza Piotr Lewandowski z WUP w Toruniu. - Z zaplanowanych w zeszłym roku 600 dotacji, udzielono 541.
Największym zainteresowaniem wśród bezrobotnych cieszą się branża usług budowlano-remontowych oraz handel, a także usługi mechaniczne i lakiernicze pojazdów. Nie brakuje także oryginalnych pomysłów. Dotacje dostały takie projekty jak korekcja racic u owiec i bydła, usługi podkuwania koni czy doradztwo teologiczno-kanoniczne.
Szansę na wzięcie udziału w projekcie mają bezrobotni zarejestrowani w jednym z powiatowych urzędów pracy w województwie, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. A dodatkowo spełniają jeden z warunków: wiek do 25 lub powyżej 50 roku życia, niepełnosprawny, kobieta, osoba długotrwale bezrobotna, mieszkaniec gminy wiejskiej, wiejsko-miejskiej lub miasta do 25 tys. mieszkańców. W projekcie preferowane są osoby należące do pierwszych trzech grup.
Wystarczy skontaktować się z najbliższym urzędem pracy i tam złożyć formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji na www.przedsiebiorczosc.wup. torun.pl.
