https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wyrzucajcie do śmietników silnych trutek na gryzonie! Mogą zaszkodzić przypadkowym osobom

Agnieszka Romanowicz
Trutki z fosforkiem glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych. Powinny być przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich substancji.
Trutki z fosforkiem glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych. Powinny być przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich substancji. Łukasz Capar
Co zrobić z pozostałościami silnych trutek na gryzonie? Są groźne dla zdrowia i życia, dlatego nie można ich wyrzucić byle gdzie. Powinny trafić do utylizacji.

Spis treści

- W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin, zawierającymi fosforek glinu, istnieje uzasadnione podejrzenie, że preparaty te kupiły osoby nieposiadające uprawnień do ich stosowania - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa i apeluje o bezpieczny zwrot lub oddanie tych preparatów do utylizacji.
Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach przez środki gryzoniobójcze ucierpiało troje dzieci i ich opiekunowie, jedno dziecko zmarło.

Uwaga na toksyczny gaz

Przyczyną było zatrucie fosforowodorem - toksycznym gazem, który w kontakcie z powietrzem i wilgocią wydziela fosforek glinu. Fosforowodór hamuje dostęp tlenu do komórek i powoduje ich szybką śmierć. PIORiN zwraca uwagę na rozszczelnione już opakowania ze środkami zawierającymi fosforek glinu. - Właśnie ze względu na ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru - tłumaczy Inspekcja.
Doświadczył tego nasz Czytelnik z powiatu świeckiego:

- W ubiegłym roku znajomy pochwalił się, że kupił przez internet bardzo skuteczne pigułki na kreta. Odsypał mi część do słoika po dżemie, gdy pożaliłem mu się, że żadnym humanitarnym sposobem nie mogę się pozbyć kretów z ogrodu. Pastylki faktycznie podziałały, zużyłem tylko kilka i odstawiłem słoik na półkę. Kilka miesięcy później syn szukał czegoś w garażu. Nie wiedział, co jest w słoiku i gdy go odkręcił, był wstrząśnięty odorem, jaki rozniósł się po garażu. Na szczęście, syn szybko zakręcił słoik. Później miał do mnie uzasadnione pretensje, że nie oznaczyłem go w żaden sposób. Dopiero potem napisałem na słoiku ostrzeżenie „Uwaga, gaz!”. Aż mnie dreszcz przeszedł, gdy przypomniałem sobie o tym po aferze z ostatnich tygodni - przyznaje Czytelnik.

Tylko profesjonalna utylizacja

- Dlatego środków ochrony roślin z fosforkiem glinu w żadnym wypadku nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych, nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób - uczula PIORiN.
Inspekcja informuje, że takie preparaty powinny być przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich substancji.
W Kujawsko-Pomorskiem jest wiele takich podmiotów. Pomoc w ustaleniu najbliższego można uzyskać w wojewódzkim inspektoracie ochrony roślin i nasiennictwa ( tel.: 52 360 96 41), a także w wojewódzkim inspektoracie ochrony środowiska (tel.: 52 376 17 00).

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, procedowany jest zakaz sprzedaży przez internet środków ochrony roślin, które wymagają od stosujących je osób zdobycia uprawnień. Na wniosek resortu, zastosowały się już do niego największe internetowe platformy sprzedażowe.
Potwierdza to PIORiN, która nasiliła w tej sprawie kontrole. W Kujawsko-Pomorskiem nie stwierdziła żadnej oferty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska