Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietrzymanie moczu. Wakacje to doskonała pora na ćwiczenie mięśni dna miednicy

(has)
Unoszenie bioder to jedno z ćwiczeń zalecanych w profilaktyce nietrzymania moczu. Ważne, by gimnastykę uprawiać systematycznie.
Unoszenie bioder to jedno z ćwiczeń zalecanych w profilaktyce nietrzymania moczu. Ważne, by gimnastykę uprawiać systematycznie. Fot. materiały kampanii "CoreWellness - wewnętrzna
Kichnęłaś i mimowolnie oddałaś mocz. Podniosłaś torbę z zakupami i czujesz nieprzyjemny zapach moczu. Jesteś przerażona, zdenerwowana, zawstydzona. Boisz się, że przez resztę życia będziesz skazana na noszenie wkładek higienicznych. Na szczęście bardzo się mylisz!

*

*

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży.

To choroba, jakich wiele. Z nietrzymania moczu (NTM) można się wyleczyć. Jest tylko jeden warunek - tej dolegliwości nie należy się wstydzić. Jest jak każda inna - jak zapalenie jajników, angina czy nieżyt żołądka. Nie warto, za cenę fałszywego wstydu, skazywać się na fizyczne i psychiczne tortury. Nie ma powodu, by nieświadome gubienie moczu zmieniało życie w koszmar. Warto też pamiętać, że zanim się dolegliwość pojawi, można jej skutecznie zapobiegać.

Powikłania, urazy , podłoże psychiczne i hormonalne
Przyczyny nietrzymania moczu są różne. Wśród dominujących wymienia się ciężką, fizyczną pracę, liczne ciąże i towarzyszące im powikłania, urazy miednicy, infekcje dróg moczowych. Niekontrolowane oddawanie moczu może mieć również podłoże psychiczne i hormonalne. Nie należy bagatelizować nawet pojedynczych przypadków mimowolnego oddawania moczu. Jeśli przytrafia nam się taka dolegliwość, koniecznie trzeba zgłosić się do urologa. Im wcześniej, tym lepiej.

Gimnastyka lekarstwem na nietrzymanie moczu
- Wielu moim pacjentkom zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy jako jeden z elementów profilaktyki i leczenia NTM. Zwykle już po dwóch miesiącach systematycznych ćwiczeń nabierają one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynają radzić sobie z mimowolnym popuszczaniem moczu. Warto wyrobić w sobie nawyk ćwiczenia tej grupy mięśni i pamiętać o kontynuowaniu treningu nawet podczas urlopu - mówi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła".

Siedzisz, czytasz, napinaj mięśnie jak najczęściej!
Najprostsze ćwiczenia można wykonywać w łazience. W czasie oddawania moczu trzeba starać się wielokrotnie świadomie przerywać strumień moczu. Takie zachowanie to znakomite ćwiczenie dla zwieracza pęcherza moczowego oraz mięśni przepony miednicy.

W pozycji siedzącej, a więc podczas oglądania telewizji czy czytania, można również ćwiczyć. I można to robić nie tylko w domu. Także na plaży. Gimnastyka polega na napinaniu mięśni miednicy małej i utrzymaniu napięcia tak długo, jak to możliwe. Zaleca się, aby ćwiczenia takie wykonywać co najmniej kilkanaście razy w ciągu dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska