Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo Pietrzakowie z Parlina inwestują w trzodę chlewną. Tak prezentuje się ich gospodarstwo [zdjęcia]

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Agnieszka i Mirosław Pietrzakowie, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo w Parlinie (gm. Pruszcz, pow. świecki) idą pod prąd i mają nadzieję, że nie będą żałowali swoich decyzji. Bo zainwestowali w rozwój produkcji trzody chlewnej.Prowadzą produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Jeszcze na początku tego roku mieli zaledwie od czterech do sześciu macior, bo modernizowali gospodarstwo.  - Teraz są już 22 maciory – dodaje gospodarz. Państwo Pietrzakowie na 70-ciu hektarach leżących w trzech gminach (Pruszcz, Bukowiec i Świecie) uprawiają głównie: rzepak, pszenicę, ziemniaki, buraki cukrowe, gorczycę, żyto, pszenżyto i groch. Realizują programy
Agnieszka i Mirosław Pietrzakowie, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo w Parlinie (gm. Pruszcz, pow. świecki) idą pod prąd i mają nadzieję, że nie będą żałowali swoich decyzji. Bo zainwestowali w rozwój produkcji trzody chlewnej.Prowadzą produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Jeszcze na początku tego roku mieli zaledwie od czterech do sześciu macior, bo modernizowali gospodarstwo. - Teraz są już 22 maciory – dodaje gospodarz. Państwo Pietrzakowie na 70-ciu hektarach leżących w trzech gminach (Pruszcz, Bukowiec i Świecie) uprawiają głównie: rzepak, pszenicę, ziemniaki, buraki cukrowe, gorczycę, żyto, pszenżyto i groch. Realizują programy Lucyna Talaśka-Klich
Agnieszka i Mirosław Pietrzakowie, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo w Parlinie (gm. Pruszcz, pow. świecki) idą pod prąd i mają nadzieję, że nie będą żałowali swoich decyzji. Bo zainwestowali w rozwój produkcji trzody chlewnej.

Prowadzą produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Jeszcze na początku tego roku mieli zaledwie od czterech do sześciu macior, bo modernizowali gospodarstwo. - Teraz są już 22 maciory – dodaje gospodarz.

Państwo Pietrzakowie na 70-ciu hektarach leżących w trzech gminach (Pruszcz, Bukowiec i Świecie) uprawiają głównie: rzepak, pszenicę, ziemniaki, buraki cukrowe, gorczycę, żyto, pszenżyto i groch. Realizują programy rolno-środowiskowe.

Więcej o ich gospodarstwie – 21 września na łamach Kujawsko-Pomorskiej Strefy Agro.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska