Spotkanie turystów wyznaczono o godz. 9.15 na pętli toruńskiej linii MZK nr 27 na Wrzosach (rejon ulic Pawiej i Szosy Chełmińskiej). Trasa wycieczki będzie wiodła przez leśniczówkę Wrzosy, osadę leśną na Barbarce do Przysieka. Długość całego przejścia wyniesie około 11 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK - Przysiek to wieś położona niedaleko Torunia. Znajdziemy tu kilka historycznych obiektów: pałac wzniesiony w 1739 roku w miejscu poprzedniego i powiększony o południowe skrzydło w końcu XIX wieku. Eklektyczny, z nikłymi cechami baroku. W ryzalicie pałacu mieści się prawdopodobnie herb Bersten.
Za pałacem na powierzchni 6 ha rozciąga się park w typie krajobrazowym z początku XX wieku, w którym zostało wyróżnionych 38 gatunków drzew m.in. daglezja, dąb czerwony i szkarłatny, choina kanadyjska i sosna wejmutka.
To też może Cię zainteresować
Pomiędzy parkiem a pałacem ustawiony jest symboliczny krzyż, na którym zostały wyryte nazwiska z rodzin Neumannów, Grimmów i Grundtmannów wraz z datami urodzin i śmierci dawnych właścicieli majątku Przysiek.
Siedziba Caritas Diecezji Toruńskiej
W 2002 roku zabytkowy dwór wraz z przyległym terenem został przekazany Caritas Diecezji Toruńskiej na potrzeby realizowanego projektu stypendialnego – Fundusz dla Janka Muzykanta. Caritas w latach 2002-2005 dokonał kapitalnego remontu dworu i dawnych zabudowań folwarcznych, doprowadzając cały obiekt do stanu z okresu świetności.
W części zespołu mieści się ośrodek szkoleniowy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II. Obok zespołu pałacowo – parkowego znajduje się dawny staw młyński z częściowo zrekonstruowanym młynem pochodzącym z 1725 roku a tuż za nim dawny budynek browaru z XVIII wieku, który w 1950 roku uległ spaleniu. Obecnie w zrekonstruowanych wnętrzach mieści się ośrodek gastronomiczno – hotelowy „Daglezja”.
We wsi znajduje się również kilka pomników przyrody żywej.
To też może Cię zainteresować
