Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płaskurka, samopsza, orkisz. Przewodnik po dawnych gatunkach zbóż

Redakcja
Mieczysław Babalski to jeden z pierwszych ekologicznych rolników na Kujawach i Pomorzu
Mieczysław Babalski to jeden z pierwszych ekologicznych rolników na Kujawach i Pomorzu Własność: Aleksandra i Mieczysław Babalscy
Według karmelitów, chleb podany podczas Ostatniej Wieczerzy najprawdopodobniej był z ziarna płaskurki. To jedna z wielu ciekawostek, którymi podzielił się specjalista od zbóż dawnych - Mieczysław Babalski z Pokrzydowa. Polecamy też: Zielarstwo - w Bydgoszczy na UTP będzie można je studiować

Podczas Toruńskiego Festiwalu Smaku i Targów Wypoczynek, po świecie dawnych gatunkach zbóż oprowadzał Mieczysław Babalski, jeden z pierwszych ekologicznych rolników na Kujawach i Pomorzu.

 

- Do 2000 roku mieszaliśmy orkisz z pszenicą, bo nie było zainteresowania samym orkiszem. To się zmieniło - wspomina Mieczysław Babalski. - W XII wieku św. Hildegarda twierdziła, że orkisz to gatunek ziarna, który uratuje ludzkość od chorób. Papież dał jej specjalne uprawnienia do wygłaszania kazań dla duchowieństwa i świeckich, oraz do spisywania swojej wiedzy. Wszystko, co pisała, trafiało do Watykanu. Dzięki Janowi Pawłowi II, pod koniec lat 80. ta literatura wyszła na światło dziennie. 

 

Jeśli ktoś jest chory i z powodu choroby nie może jeść, należy wziąć ziarna orkiszu i zagotować w wodzie, dodając tłuszcz albo żółtko, aby potrawa miała lepszy smak, i podać choremu do jedzenia, to go wyleczy wewnętrznie niczym zdrowa i dobra maść, radziła w swoich pismach Hildegarda z Bingen.

 

Ta święta przyszła na świat w 1098 roku, jako dziesiąte dziecko w rodzinie. Zgodnie z tradycją dziesięciny, w wieku ośmiu lat, została poświęcona Kościołowi. Jej medycyna opierała się na jednym gatunku zboża - orkiszu.

Orkisz pomaga w walce ze schorzeniami jelit i żołądka, zaburzeniami przemiany materii. Pamiętajmy, że dieta orkiszowa wpływa na spadek poziomu cholesterolu, pomaga przy problemach z sercem, a nawet... poprawia samopoczucie.Produkty otrzymywane z niego to chleb, makaron, kawa, mąka razowa i biała, otręby, płatki, kasze, ciastka, piwo, spirytus, wódki.

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Starszym gatunkiem od orkiszu jest płaskurka, uprawiana ponad 2 tysiące lat temu na Bliskim Wschodzie. To właśnie z mąki płaskurki miał być chleb, którym Chrystus podzielił się ze swoimi uczniami podczas Ostatniej Wieczerzy.

 

- Płaskurka jest dość twarda, jej mąka przypomina durum - opowiada pan Mieczysław. "Starsza siosta orkiszu" była popularna za czasów Cesarstwa Rzymskiego. W porównaniu do pszenicy zwyczajnej, ma więcej błonnika (zapobiega wzdęciom i nowotworom jelita grubego). Z płaskurki otrzymujemy chleb, mąkę razową, kaszę, makaron, piwo. 

Jeszcze starsza od płaskurki jest prastara samopsza, czyli dzika forma pszenicy z Persji. - Przez 7 tys. lat praktycznie nie została zmieniona. To, tak jakby, prymitywny pokarm, najlepiej pasuje do naszego organizmu - wskazuje Mieczysław Babalski. - Św. Hildegarda nie pisała o samopszy, za jej czasów tego ziarna już nie uprawiano. Samopszy mamy teraz trochę więcej, w Kujawsko-Pomorskim przybyło i przybywa rolników ekologicznych uprawiających dawne gatunki zbóż.

 

Jeśli porównamy samopszę z pszenicą zwyczajną okazuje się, że ma 35 razy więcej (!) witaminy E oraz cztery razy więcej beta-karotenu, substancji o zdolnościach przeciwrodnikowych. Co istotne, samopsza jest bogata w białko. W przecieństwie do orkiszu i płaskurki, zawiera aminokwasy wpływające na pracę układu nerwowego.

Samopsza jest znana jako:

  • tiphe - w Grecji
  • siyez - w Turcji
  • mały orkisz - we Włoszech i Francji (Le petit épautre, Piccolo Farro).

Chleb, mąka razowa, kasza, piwo - to produkty wytwarzane z samopszy.

Źródła: Mieczysław Babalski, Uzdrawiające Dzieło Stworzenia Naturalna Siła Oddziaływania Rzeczy Św. Hildegarda z Bingen (hildegarda.edu.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska