Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platformy streamingowe idą pod lupę! Nie istnieje "milcząca zgoda" na droższą subskrypcję!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W 2022 roku 40 proc. Polaków korzystało z dostępu do filmów i seriali w ramach subskrypcji. Na przestrzeni lat popularność tego typu serwisów wciąż rośnie.
W 2022 roku 40 proc. Polaków korzystało z dostępu do filmów i seriali w ramach subskrypcji. Na przestrzeni lat popularność tego typu serwisów wciąż rośnie. Archiwum/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Jeśli ktoś miał wykupioną subskrypcję z automatyczną płatnością i podniesiono jej cenę za nowy okres bez jego zgody - jest to sprzeczne z prawem!

UOKiK wziął pod lupę prawie 10 podmiotów oferujących usługi w ramach subskrypcji i zapowiada, że to dopiero początek.

W zeszłym roku 40 proc. Polaków korzystało z dostępu do filmów i seriali w ramach subskrypcji. Na przestrzeni lat popularność tego typu serwisów wciąż rośnie.

Tak korzystamy z subskrypcji

W 2021 r. statystyczny Polak korzystał z 5,7 subskrypcji, podczas gdy rok wcześniej – z 3,9. W ten sposób kupowaliśmy przede wszystkim:

  • usługi telekomunikacyjne i telewizyjne,
  • VoD,
  • a także usługi dla domu (woda, prąd, gaz)
  • czy ubezpieczenia.

Streaming wideo, muzyki albo gier to najbardziej powszechne przykłady usług abonamentowych w polskich domach. Różne definicje subskrypcji charakteryzują się jedną wspólną cechą – zawsze mówią o regularnych płatnościach za korzystanie z usługi lub produktu na określonych warunkach, przy których operatorzy automatycznie pobierają opłatę za nowy okres subskrypcji z przypisanej do konta karty płatniczej.

Rynek subskrypcji charakteryzuje się dużą różnorodnością – od abonamentu na suplementy, przez subskrypcję hulajnogi miejskiej czy dostęp do programów filmowych po inne usługi cyfrowe. Wszystkie te obszary podlegają stałemu monitoringowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co nie grało w pakietach Amazon Prime i Amazon Prime Video?

W ostatnim czasie UOKiK przyjrzał się regulaminom subskrypcji różnych usług dostępnych w ramach pakietów: Amazon Prime oraz Amazon Prime Video. W obowiązujących umowach Amazon EU i Amazon Digital UK stosowały m.in. procedury, które umożliwiały jednostronną zmianę cen od nowego okresu subskrypcyjnego.

Tego typu warunek jest szczególnie krzywdzący dla klientów, w sytuacji w której do konta przypisana została karta płatnicza (debetowa lub kredytowa), a operator przyznaje sobie prawo do automatycznego pobrania opłaty w nowej wysokości na kolejny okres subskrypcji.

Wówczas istotne warunki, w tym przede wszystkim zmieniona cena usługi, nie powinny wiązać konsumentów, jeżeli nie wyrażą świadomej zgody na przedłużenie subskrypcji na nowych warunkach.

- Od lat postulujemy, by warunki umowne uczciwie regulowały obowiązki stron umowy. W przypadku zyskujących na popularności usług subskrypcji konsumenci ufają usługodawcy i powierzają swoje dane z karty płatniczej, by regularnie móc korzystać z dostępu i opłacać swoje zobowiązania. Nie znaczy to, że od tego momentu operatorzy mogą bez ich zgody pobierać opłaty wyższe niż te, na które wcześniej konsumenci się zdecydowali – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Automatyczne pobieranie opłat z podpiętej karty

Zakwestionowane praktyki nie zabezpieczały interesów konsumentów jako słabszej strony umowy. Niedopuszczalne jest automatyczne pobieranie opłat według zmienionego cennika w formie zablokowania pieniędzy z podpiętej karty płatniczej lub jednostronne wprowadzanie istotnych zmian w warunkach umownych.

"Milcząca zgodna" klienta?

Nie ma czegoś takiego jak „milcząca zgoda” konsumenta w przypadku przedłużania subskrypcji na kolejne miesiące przy zmienionych stawkach. W sytuacji zmiany ceny nie wystarczy sam fakt poinformowania o tym z wyprzedzeniem. Klient musi mieć możliwość akceptacji nowej ceny usługi, w ramach której podejmie świadomą decyzję o ewentualnym przedłużeniu umowy - dodaje prezes UOKiK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska