Po 16 latach toruńscy hokeiści awansowali do finału Pucharu Polski! Dziś finał!

Piotr Bednarczyk
.
. Lucyna Nenow / Polska Press
W półfinałowym meczu Pucharu Polski hokeiści KH Energi Toruń wygrali z GKS-em Katowice w Bytomiu 5:4! Po 16 latach znów awansowali do finału tych rozgrywek. Decydujący mecz z Cracovią - we wtorek o godzinie 20.

Do finałowego turnieju Pucharu Polski awansowały cztery najlepsze drużyny Polskiej Hokej Ligi po drugiej rundzie rozgrywek. Wówczas w czołówce znajdowała się KH Energa Toruń, a w pozostałej trójce były też GKS Katowice, Cracovia i Unia Oświęcim.

Pierwsza tercja poniedziałkowego półfinału należała do faworyta meczu, czyli GKS-u Katowice. Grający pressingiem rywale torunian wygrali ją 2:1. Już w trzeciej minucie gola dla GKS-u zdobył Patryk Wronka. Krótko potem mogło być już 2:0, ale po analizie video sędziowie nie uznali bramki Anthona Erikksona. Wyrównał w 16. min. Michał Kalinowski, lecz z remisu nasi zawodnicy cieszyli się niewiele ponad minutę, bo szybko Bartosz Fraszko pokonał Conrada Moldera.

Drugą tercję wygrali za to torunianie. Wyrównał Robert Arrak (znów podczas gry w osłabieniu!), a na efektowną bramkę Wronki (gra w przewadze GKS-u) znakomicie odpowiedział Henri Limma, kończąc kapitalną akcję Vadima Vasjonkina i Jegora Rożkowa (też w przewadze).

Trzecia część zaczęła się znakomicie dla torunian, bo już w 12. sekundzie na prowadzenie wyprowadził ich Kamil Kalinowski. Wyrównał po niespełna trzech minutach Jakub Wanacki, ale nie podłamało to naszej ekipy. Grali naprawdę dobrze i skutecznie. Decydującą bramkę zdobył na siedem minut przed końcem Kamil Kalinowski.

- Źle weszliśmy w ten mecz, musieliśmy gonić wynik, ale potem pokazaliśmy, że jesteśmy naprawdę silnym zespołem - podsumował Jarosław Dołęga, który... grał w drużynie TKH Toruń, zdobywcy Pucharu Polski w 2005 roku.

GKS Katowice - KH Energa Toruń 4:5 (2:1, 1:2,1:2)

1:0 P. Wronka - K. Valtola, G. Pasiut (2:39), 1:1 M. Kalinowski - R. Arrak (15:28, w osłabieniu), 2:1 B. Fraszko (16:42), 2:2 R. Arrak (21:09, w osłabieniu), 3:2 P. Wronka (23:40, w przewadze), 3:3 H. Limma - V. Vasjonkin, J. Rożkow (37:42, w przewadze), 3:4 K. Kalinowski (40:12), 4:4 J. Wanacki (42:59), 4:5 K.Kalinowski - P. Kogut (53:01)

W drugim półfinale Cracovia pokonała po karnych 4:3 Unię Oświęcim. Finał KH Energa - Cracovia odbędzie się we wtorek o godz. 20.15. Transmisja - w TVP Sport.