Nasza Loteria

Polska powinna wycofać się z planów budowy drogi wodnej E40 Bałtyk - Morze Czarne?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Według planów rządowych na Wisłę ma wrócić żegluga. W obecnej sytuacji politycznej dyskusyjne staje się  połączenie Wisły poprzez Bug z Białorusią
Według planów rządowych na Wisłę ma wrócić żegluga. W obecnej sytuacji politycznej dyskusyjne staje się połączenie Wisły poprzez Bug z Białorusią Fot. Marek Weckwerth
Wspierajmy Ukrainę, nie białoruski reżim i dlatego Polska powinna wycofać się z planów budowy międzynarodowej drogi wodnej E-40 łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym – apeluje Koalicja Ratujmy Rzeki.

Koalicja uważa, iż forsowanie przez nasz rząd „barkostrady” E40, łączącej Białoruś z Polską i Ukrainą, jest działaniem na szkodę walczącej o niepodległość Ukrainy.

29 lipca tego roku Rada Ministrów Ukrainy wypowiedziała podpisaną 5 lutego 1998 r. umowę pomiędzy Ukrainą a Białorusią o żegludze na wodach śródlądowych. W tej sytuacji upada plan polskiego rządu połączenia drogą wodną Gdańska z Chersoniem przez Wisłę, Bug, Prypeć i Dniepr – uważa KRR.

Z ukraińskiej perspektywy sytuację komentuje Heorhiy Veremiychyk z Narodowego Centrum Ekologicznego Ukrainy: - Polska wspiera Ukrainę od pierwszego dnia napaści Rosji na nasz kraj. Nie rozumiem, jak w tej sytuacji możecie chcieć budowy drogi wodnej E40, która ma łączyć Białoruś z Polską i Ukrainą. Niestety, dziś reżim białoruski i terrorystyczna Rosja to jedno i to samo. Polski rząd w imię solidarności z Ukrainą i w interesie bezpieczeństwa własnego kraju powinien definitywnie skreślić ten projekt.

To też może Cię zainteresować

27 lipca tego roku Komisja Europejska ogłosiła kolejną propozycję rewizji europejskiej sieci transportowej TEN-T, której głównym celem jest poprawa połączeń UE z Mołdawią i Ukrainą. Komisja zaproponowała rozszerzenie na oba kraje połączeń drogowych i kolejowych w czterech europejskich korytarzach transportowych. Jednocześnie usunięto z sieci bazowej wszystkie połączenia Unii Europejskiej z Rosją i Białorusią.

To naturalna konsekwencja majowego Komunikatu KE 217/22 dotyczącego planu działań na rzecz korytarzy solidarnościowych między UE a Ukrainą.

To jak wbicie noża w plecy przyjaciela

- Polska jest w czołówce krajów wspierających Ukrainę. Przyjmujemy Ukrainki i Ukraińców u siebie, wysyłamy im wsparcie rzeczowe na front, a obywatele zbierają niebotyczne kwoty w spontanicznych zbiórkach – mówi Małgorzata Górska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (które jest członkiem KRR). - Lobbowanie za drogą wodną z Polski przez Białoruś do Ukrainy to jak wbicie noża w plecy przyjaciela. Premier Morawiecki powinien bezzwłocznie powstrzymać zapędy ministra Gróbarczyka i prezesa Dacy.

Wyjaśnijmy, że Andrzej Gróbarczyk jest wiceministrem infrastruktury ds. gospodarki wodą, zaś Przemysław Daca prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

To też może Cię zainteresować

- Z powodu zmian klimatu i braku wody spadają przewozy na największych europejskich rzekach – Renie i Dunaju. Komisja Europejska racjonalnie stawia na transport kolejowy – szybszy, bardziej dostępny, niezawodny i emitujący mniej dwutlenku węgla - uważa Jacek Engel z Fundacji Greenmind, członek KRR. I dodaje, że w Polsce „barkostrad” nie ma, a sieć kolejowa jest i wymaga jedynie modernizacji. Tam powinniśmy skierować strumień europejskich funduszy i przestać śnić o „Biełomorskim Kanale”.

Czego chce rząd

Aby zacząć wypełniać postanowienia europejskie porozumienie ws. głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (tzw. Konwencja AGN), rząd RP stawia w pierwszym rzędzie na dostosowanie do standardów międzynarodowych Odrzańskiej Drogi Wodnej E30 (i to już się dzieje), w drugim na budowę stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle oraz na poprawę warunków żeglugowych na Wiśle. Na razie nie ma planów rewitalizacji drogi E-70 łączącej Odrę z Wisłą.

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska