Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej w ciągu dnia, siedzący tryb życia - to niektóre z czynników przyczyniających się do spadku formy i złego samopoczucia, a także grożących poważnymi chorobami układu krążenia. Eksperci Instytutu Flory przekonują, że dbanie o własne zdrowie wcale nie jest takie trudne.
Co na talerzu?
Według raportu Flory aż 92 procent Polaków nie uznaje diety jako jednego z czynników ryzyka chorób układu krążenia. Tymczasem wprowadzenie kilku małych zmian w naszym odżywianiu może zaowocować ogromnymi korzyściami. Najważniejsze, aby nie zadręczać się i nie rezygnować z wszystkich ulubionych potraw. Właściwa dieta to taka, która dostarcza organizmowi składników odżywczych niezbędnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.
- Ważne, aby zachować różnorodność, ponieważ żaden pojedynczy produkt nie może dostarczyć organizmowi wszystkich składników w ilościach, jakie są mu potrzebne - tłumaczy Jadwiga Przybyłowska, specjalista ds. żywienia i komunikacji prozdrowotnej, ekspert Instytutu Flory. - Powinniśmy także pamiętać o owocach i warzywach oraz produktach pełnoziarnistych. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, obecne głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego i produktach cukierniczych.
Mniej ciastek
Oto podstawowe rady pozwalające utrzymać właściwą dietę.
- Dbaj o to, aby składniki diety były zróżnicowane;
- Staraj się spożywać 5 niewielkich posiłków dziennie. Pamiętaj, aby zaplanować ostatni posiłek ok. 3 godzin przed snem;
- Ograniczaj tłuste i słodkie jedzenie. Postaraj się zamienić "złe" nasycone tłuszcze na "dobre" wielonienasycone obecne np. w rybach morskich;
- Staraj się wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie;
- Ogranicz sól. Do poprawy smaku znakomicie nadają się świeże zioła;
- Zamień pełnotłuste produkty mleczne, takie jak mleko i ser, na ich chude odmiany;
- Przyrządzaj posiłki z produktów skrobiowych, takich jak chleb, makaron, ryż czy ziemniaki. Wybieraj odmiany pełnoziarniste, kiedy tylko jest to możliwe;
Ruch to zdrowie
Aby mówić o zdrowym stylu życia, powinniśmy wykazywać aktywność nie tylko w kuchni, ale także na powietrzu i w sali treningowej.
- Nie ma sposobu na natychmiastowe osiągnięcie dobrej kondycji. To musi potrwać - tym dłużej, im mniej jesteśmy sprawni. Na początku wystarczy poświęcić 20 minut dziennie na poranną gimnastykę - radzi Dariusz Brzeziński, wielokrotny mistrz Polski w fitness. - W miarę poprawy sprawności dodaj spacer, trucht, pływanie, jazdę na rowerze.
Systematycznie
Warto zapoznać się z kilkoma prostymi regułami, które pozwolą czerpać przyjemność i w miarę szybko ujrzeć efekt ćwiczeń. Oto one:
- Zacznij od czynności, które już lubisz i znasz, jak np. spacer czy praca w ogródku;
- Na początku i na końcu ćwiczeń stopniowo zwalniaj tempo.
- Słuchaj swojego ciała - pod koniec możesz czuć się trochę zmęczony, ale nie wyczerpany.
- Ubieraj stroje, które są wygodne i nie krępują ruchów.
- Pij dużo wody przed, podczas i po zakończeniu ćwiczeń.
- Planuj ćwiczenia dwie godziny po lekkim posiłku.