Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski podsumował trzy lata kadencji. Jak ten czas oceniają radni Grudziądza? A jak mieszkańcy? [sonda]

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
- To mieszkańcy muszą mi wystawić ocenę. Ja jestem daleki od oceniania samego siebie - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. A jak oceniają go grudziądzcy radni? Sprawdź na kolejnych slajdach w galerii >>>>
- To mieszkańcy muszą mi wystawić ocenę. Ja jestem daleki od oceniania samego siebie - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. A jak oceniają go grudziądzcy radni? Sprawdź na kolejnych slajdach w galerii >>>>Daniel Dreyer
Udostępnij:
- To był trudny czas trudnych decyzji - Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza mówi o trzech latach swojej kadencji. A jakie oceny wystawili mu radni Grudziądza? Jakie wystawią grudziądzanie?

We wtorek podczas konferencji prasowej Maciej Glamowski podsumował trzy lata swojej pracy jako prezydent Grudziądza.

- To był trudny czas trudnych decyzji. Najpierw związanych z wprowadzeniem programu naprawczego, a później czasem pandemii. Było to także wiele bardzo trudnych decyzji i niedogodności dla mieszkańców - mówi Maciej Glamowski.

Co Maciej Glamowski, postrzega jako sukcesy swojej dotychczasowej kadencji?

  • Ustabilizowanie finansów.

- Jeżeli chodzi o miasto, sytuacja finansowa jest stabilna. I to nie jest tylko moja opinia, ale także m.in. Regionalnej Izby Obrachunkowej - mówi Glamowski. - Sytuacja ta pozwala nam dziś na realizowanie inwestycji, o których jeszcze 3 lata temu mogliśmy marzyć.

  • Budowanie otwartego Grudziądza.

- Miasta otwartego na nowych inwestorów, niepełnosprawnych, seniorów, ludzi młodych. Dlatego wiele inwestycji, które wykonujemy skierowane jest do tych obszarów - mówi Glamowski.

  • Poprawa sytuacji szpitala, aby mógł stabilnie funkcjonować.

- Szpital spłacił wszystkie swoje zobowiązania wymagalne, obniżył poziom zadłużenia, osiąga zyski - wylicza prezydent Grudziądza. I nie ukrywa: - Oczywiście, szpital dalej jest gigantycznie zadłużony.

Na pytanie o swoje porażki prezydent Grudziądza nie odpowiada wprost. Wylicza co trzeba jeszcze zrobić.

  • - Wielkim wyzwaniem nadal jest szpital - mówi Glamowski.

Zauważa, że lecznica musi cały czas zabiegać o część medyczną, a także o oddłużenie, a nadzieje na to pokłada w zmianach systemowych planowanych przez Ministerstwo Zdrowia. - Robimy też wszystko, aby szpital był także placówką dydaktyczną, aby jego potencjał był jak najbardziej wykorzystany - zapowiada prezydent.

  • Przygotowujemy się do pozyskiwania kolejnych pieniędzy.

Prezydent Grudziądza dodaje, że miasto musi cały czas przygotowywać się do kolejnej perspektywy finansowania unijnego.

- Ta perspektywa już trwa i miasto musi być gotowe, aby skutecznie pozyskiwać środki finansowe. Musimy zadbać o przygotowanie dokumentacji, szczególnie dla projektów strategicznych - mówi Glamowski.

  • W Grudziądzu potrzeba nam uczelni wyższej

- To, o co będę zabiegał, to publiczna uczelnia, bo to daje zupełnie nową jakość w mieście, takiego „ducha akademickiego”, który jest w Grudziądzu potrzebny - mówi Glamowski. A na myśli ma pomysł powołania uczelni przy WZU, o którym mówi się od kilku lat.

  • Trzeba zadbać o jakość powietrza

Wyzwaniem na najbliższy czas będzie też walka ze smogiem: m.in. likwidacja pieców kaflowych.- Dzisiaj jesteśmy na pierwszym etapie. To bardzo ambitne zadanie wymagające gigantycznych nakładów inwestycyjnych oraz osłonowych dla mieszkańców, bo bez sfery społecznej nie uda się tego wdrożyć - mówi prezydent Grudziądza.

Czy Maciej Glamowski ma sobie coś do zarzucenia biorąc pod uwagę politykę kadrową? Przypomnijmy, że kilka "rozstań" zakończyło się procesami, które miasto przegrało.

Glamowski o wyrokach jednak nie mówi. Przyznaje natomiast, że długo trwało zanim znalazł skarbnika miasta oraz dyrektora szpitala.

- Kiedy obejmowałem urząd prezydenta nie było skarbnika, nie było dyrektora szpitala, to są kluczowe stanowiska w zarządzaniu taką jednostka jaką jest Grudziądz. Poszukanie skarbnika, który spełnia wszystkie kwalifikacje, jest osobą bardzo merytoryczną, nie było łatwe. Dzisiaj uważam, że mamy świetnego menadżera jeśli chodzi o finanse, ale pozyskanie go trwało bardzo długo, kilka miesięcy. Jeśli chodzi o szpital, także znalezienie osoby, która zarządza tak gigantyczną instytucją, ma doświadczenie, jest bardzo trudne. Uważam, że dziś jest już zdecydowanie lepiej: mamy pewien zasób osób, mamy zespół, którym możemy pracować na rzecz rozwoju miasta. Początki były bardzo trudne - mówi Glamowski.

Czy to oznacza, że dziś Maciej Glamowski ma już swój wymarzony "dream team"?

- Sytuacja jest dynamiczna. Nie jest tak, że wszystko jest bardzo stabilne. To co się dzieje: i sytuacja pandemiczna, i wiele innych nieprzewidywalnych rzeczy powoduje, że takie zmiany być może będą zachodziły - odpowiada prezydent Grudziądza.

O swoich zastępcach mówi: - Oceniam ich dobrze. Tworzymy wspólny zespól.

- Dużo jeszcze przed nami. Niemniej w mojej ocenie bardzo dużo udało się zrealizować. Mamy na to jeszcze dwa lata - mówi Glamowski.

Szczegółowe podsumowanie kadencji Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza jest TUTAJ

Zapytany jaką ocenę wystawiłby sobie po trzech latach Maciej Glamowski powiedział: - To mieszkańcy muszą mi wystawić taką ocenę. Ja jestem daleki od oceniania samego siebie.

W takim razie zachęcamy do głosowania w naszej sondzie, na końcu artykułu.

Jak trzy lata kadencji Macieja Glamowskiego jako prezydenta Grudziądza oceniają radni?

Paweł Napolski (Koalicja Obywatelska): - Wystawiam dobrą czwórkę. Duży plus za działania podejmowane na rzecz stabilizacji finansów szpitala, które przekładają
Paweł Napolski (Koalicja Obywatelska): - Wystawiam dobrą czwórkę. Duży plus za działania podejmowane na rzecz stabilizacji finansów szpitala, które przekładają się na stabilną sytuację ekonomiczną miasta. Dobrze oceniam też realizację inwestycji i planowanie kolejnych, oczekiwanych przez mieszkańców. Co do minusów: w mojej ocenie brakowało lub mógł być lepszy dialog społeczny w różnych sprawach, jak choćby przy planach likwidacji SP nr 13 czy utworzenia Centrum Usług Wspólnych. Także sposób rozstawania się władz miasta z osobami zatrudnionymi w ratuszu czy innych jednostkach miasta, pozostawiał wiele do życzenia.
Sławomir Szymański, (Prawo i Sprawiedliwość): - Wielokrotnie w naszych oświadczeniach dawaliśmy świadectwo, że nie zgadzamy się z polityką prezydenta
Sławomir Szymański, (Prawo i Sprawiedliwość): - Wielokrotnie w naszych oświadczeniach dawaliśmy świadectwo, że nie zgadzamy się z polityką prezydenta Glamowskiego. Jego obietnice z kampanii wyborczej uporania się z poważnymi problemami miasta okazują się bez pokrycia. Kluczowe problemy, zwłaszcza szpitala, nie zostały rozwiązane, a wręcz pogłębiły się zaciąganiem kolejnych pożyczek z parabanków. Kadra medyczna uciekła. Mieszkańcy zostali pozbawieni opieki zdrowotnej w wyniku przekształcenia szpitala w „covidowy”. Polityka personalna leży. Pozbywanie się doświadczonych osób, co do których nie było zastrzeżeń w zarządzaniu zwłaszcza spółkami, jest nie do przyjęcia. Zmiany na tych stanowiskach nie przyniosły oczekiwanych rozwiązań problemów. Kolejne pożyczki, kredyty zaciągane czy to przez samorząd czy spółki... To wszystko generuje niską ocenę rządów Macieja Glamowskiego. Poza tym uważamy, że nie jest to rządzenie a co najwyżej administrowanie miastem. To co uprawia prezydent to polityka PR: pokazujemy na obrazkach mieszkańcom, że coś się dzieje, ale choćby inwestycje drogowe to coś, co robi każdy prezydent w każdym mieście. Gdybym miał wystawić ocenę za te trzy lata, to byłaby to niska ocena... między dwa a trzy.
Łukasz Kowarowski (Sojusz Obywatelski Grudziądz): - Biorąc pod uwagę to, co zastaliśmy w 2018 r., czyli brakujące 50 mln zł do zamknięcia budżetu i wejście
Łukasz Kowarowski (Sojusz Obywatelski Grudziądz): - Biorąc pod uwagę to, co zastaliśmy w 2018 r., czyli brakujące 50 mln zł do zamknięcia budżetu i wejście w program naprawczy to wystawiam prezydentowi cztery z plusem. Pozytywnie oceniam inwestycje, które - też trzeba to - powiedzieć jasno, niestety przeciągały się bądź generowały utrudnienia dla mieszkańców, ale jednak były i są realizowane. Zadowolony będę gdy uda się w pełni ustabilizować sytuację finansową szpitala.
Trwa głosowanie...

Jaką ocenę wystawisz Maciejowi Glamowskiemu, prezydentowi Grudziądza po trzech latach kadencji?

Polecamy także:

Obecna sytuacja w Kazachstanie - komentuje ks. Piotr Pytlowany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie