Spis treści
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy ocenił poziomy pól elektromagnetycznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2022 r.
Pole elektromagnetyczne (PEM) to naturalne zjawisko fizyczne. Jego źródłami są m. in. Słońce i Ziemia. Wraz z rozwojem cywilizacji, pojawiły się sztuczne źródła promieniowania elektromagnetycznego: stacje bazowe telefonii komórkowej, stacje radiowe i telewizyjne oraz linie i stacje elektroenergetyczne. - W bezpośrednim otoczeniu człowieka znajduje się również cała gama urządzeń wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne, tj.: telefony, telewizory, komputery, radia, routery Wi-Fi, kuchenki mikrofalowe, żelazka oraz wiele innych sprzętów codziennego użytku – uzupełnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy.
Od lat badają skutki zdrowotne promieniowania elektromagnetycznego
W raporcie na temat poziomu pól elektromagnetycznych w naszym regionie w 2022 r., eksperci dodają, że wszystkie wymienione wyżej źródła wytwarzają promieniowanie:
- To promieniowanie niejonizujące, które nie ingeruje w budowę komórek w organizmie, nie niszczy struktury atomowej materii oraz nie kumuluje się, a jego oddziaływanie występuje jedynie podczas ekspozycji – zaznaczają.
Potwierdzają przy tym, że promieniowanie elektromagnetyczne może wywoływać tzw. efekt termiczny, czyli nagrzewanie się ciała, w szczególności skóry. - Skutki zdrowotne związane z wpływem pola elektromagnetycznego na organizmy żywe są badane od wielu lat. W związku z możliwym oddziaływaniem na zdrowie, konieczny jest monitoring poziomów PEM w środowisku - wyjaśnia GIOŚ.
Bez przekroczeń norm w regionie
W 2022 roku Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykonało pomiary w 64 punktach w Kujawsko-Pomorskiem.
- Nie wykazały one przekroczeń wartości dopuszczalnych pól elektromagnetycznych w środowisku – informuje GIOŚ.
Średni poziom pól elektromagnetycznych w województwie kujawsko-pomorskim wyniósł 0,42 V/m. W 33 punktach średnie wartości były niższe niż dolna granica oznaczalności sondy, która wynosiła 0,3 V/m. Najwyższą wartość natężenia pola elektromagnetycznego w stałej sieci monitoringu zanotowano w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 70 (2,25 V/m).
Każdy może sprawdzić PEM na swoim terenie
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajdują się 2343 stacje bazowe oraz 5 nadajników telewizyjnych. Ich lokalizację, a także to, do kogo należą, kiedy przeszły wszelkie niezbędne pomiary i certyfikacje oraz jakie były ich wyniki, można sprawdzić za pośrednictwem SI2PEM czyli Systemu Informacyjnego o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne. To publiczna baza danych, prowadzona przez Ministra Cyfryzacji.
Przejrzystość gwarantowana przez SI2PEM ma usprawnić działania w erze technologii 5G, wokół której narosło wiele mitów. - Jednym z nich był ten, który łączył rozprzestrzenianie się COVID-19 z wprowadzaniem sieci 5G w różnych regionach świata – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. - Według przeciwników rozwoju komunikacji mobilnej, sieć 5G, a dokładnie emitowane przez nią pole elektromagnetyczne „miałoby powodować raka i bezpłodność”, a w ostatecznym rozrachunku nawet kierować naszymi myślami. Według fanów teorii spiskowych jedyną możliwością walki z rozwojem i wprowadzaniem technologii 5G jest niszczenie wież stacji bazowych telefonii komórkowej. Odradzamy – grozi za to do 8 lat więzienia.
SI2PEM cieszy się zainteresowaniem
- Przez rok działania systemu (od 20 lipca 2021 r.) użytkownicy średnio co 4 minuty sprawdzali poziom pola elektromagnetycznego pochodzącego od stacji bazowych. Każdy z 77 tysięcy unikalnych użytkowników skontrolował przynajmniej 2 punkty – podaje Ministerstwo Cyfryzacji.
Źródła: SI2PEM, „Ocena poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku w roku 2022 w województwie kujawsko-pomorskim”
