Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch to zdrowie

Redakcja
sxc.hu
Nie można zapominać, że ruch jest naturalną czynnością niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu.

Czas na ruch...

- Ruch umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy, przemieszczanie się oraz wykonywanie różnych czynności. Dzięki ruchowi możemy oddziaływać na otoczenie - mówi Izabela Oryniak, fizjoterapeutka. - Ta tylko pozornie prosta aktywność w rzeczywistości angażuje niezliczony zespół mięśni, kości i struktur stawowych, a także układ nerwowy oraz układ trzewny, który jest "akumulatorem" całego procesu. Kości, stawy i mięśnie tworzą ściśle powiązaną całość biologiczną, mechaniczną i wzajemnie na siebie oddziałują. Zarówno ich rozwój, jak i funkcjonowanie są od siebie uzależnione. Do prawidłowego rozwoju mięśni konieczny jest dobry stan kości oraz prawidłowa budowa i właściwe funkcjonowanie stawów.

Podstawowymi elementami układu ruchu jest szkielet czyli bierna część układu ruchu, składająca się ze szkieletu osiowego oraz szkieletu kończyn. Pojedyncze elementy kośćca zespala szereg miękkich struktur anatomicznych takich jak: więzadła, mięśnie i ich ścięgna, powięzi i inne, pozwalając im prawidłowo i bezpiecznie się poruszać. Organizm ludzki jest jak niezwykle skomplikowana i precyzyjna machina - ruch jednego elementu wywołuje reakcję kolejnych części.

Przeciążenia układu ruchu i ...emocje

Dla zachowania zdrowia niezwykle ważne jest, aby wszystkie elementy układu mięśniowo-szkieletowego były w jak najlepszej kondycji. Niestety tryb życia jaki prowadzimy nam tego nie ułatwia. Ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej - przed komputerem, przed telewizorem czy w samochodzie - usztywnia i obciąża nasze ciało, co w konsekwencji prowadzi do licznych dysfunkcji i patologii narządu ruchu.

Współcześnie najczęstszymi dolegliwościami układu ruchu są wszelkiego rodzaju zespoły przeciążeniowe. Utrzymując ciało w bezruchu, niejednokrotnie w nieprawidłowej pozycji, skazujemy je na ogromne przeciążenia. W efekcie dochodzi do przeciążenia i niewydolności tkanek, co objawia się bólem i zmęczeniem.

Kondycja fizyczna oraz stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Sytuacja stresowa wpływa na zwiększenie napięcia mięśni, powoduje odczucie dyskomfortu i wywołuje dodatkowe negatywne emocje. Często pojawia się też ból utrudniający prawidłowe funkcjonowanie, co może doprowadzić do frustracji. Te obciążenia sprawiają, że nasze ciało jest nieelastyczne, bardziej narażone na kontuzje nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej.

Czas na ćwiczenia

Dla zachowania zdrowia i komfortu istotne są regularne przerwy w trakcie pracy przy komputerze czy podczas jazdy samochodem. Warto ten czas przeznaczyć na wykonanie kilku prostych ćwiczeń ruchowych i oddechowych lub na chwilę spaceru.

Odpręż barki

Ćwiczenia możemy rozpocząć nawet zanim wstaniemy z krzesła. Wskazane są powolne skłony głowy - góra - dół lub w lewo - w prawo oraz ruchy skrętne głowy i tułowia. Ćwiczenie, które odpręży barki, odcinek szyjny kręgosłupa oraz ramiona polega na delikatnym rozciąganiu mięśni karku.

Dla miłośniczek wysokich butów

Nie możemy zapomnieć o dolnych partiach ciała, które przez bezruch są obciążone (u kobiet dodatkowo przez noszenie butów na wysokich obcasach). W tym przypadku ulgę przyniosą dwie proste czynności: warto mieć w zasięgu ręki piłeczkę tenisową, którą podkładając pod bosą stopę należy rolować dość mocno ją uciskając. Takie ćwiczenie pobudzi dużą ilość receptorów oraz rozluźni znaczną część ciała.

Aby rozciągnąć mięśnie w obrębie łydki oraz tylne partie naszego ciała warto zrobić kilka skłonów tułowia w przód. Ważne jest, by rozpocząć to ćwiczenie od powolnego pochylania głowy, a następnie krąg po kręgu opuszczać głowę w kierunku podłogi. Powrót powinien odbyć się odwrotnie, czyli głowę należy unieść na końcu.

Dla prowadzących siedzący tryb pracy

Poprzez pozycję siedzącą znacznie utrudniamy pracę mięśniom oddechowym, zmniejsza się wymiar poprzeczno-podłużny klatki piersiowej, organizm jest niedotleniony, przez co ciało ulega większemu zmęczeniu, a możliwości intelektualne słabną. Dlatego warto wykonywać wszelkiego rodzaju wznosy ramion, które "otworzą" ciało i ułatwią oddychanie. By pobudzić mięśnie oddechowe należy pogłębić kilka wdechów, tak aby klatka rozszerzyła się, barki uniosły, a brzuch "urósł", natomiast podczas wydechu klatka piersiowa powinna się zwężać, barki opadać, a brzuch się schować.

Oddech na stres

Zarówno przerwa podczas pracy, jak i ruch potrzebne są także do zmiany "wrażeń" systemu nerwowego, który z jednej strony (obwodowo) uciśnięty jest przez spięte mięśnie, a z drugiej (centralnie) przez koncentrację na aktualnie wykonywanych aktywnościach. Każdy z nas niejednokrotnie odczuwał ból głowy, spięcie mięśni lub inne fizyczne, nieprzyjemne objawy. Bardzo często jest to reakcja na stres. Ukojenie przynosi świadomy, pogłębiony oddech, uruchomienie innych zmysłów np. węchu, czy słuchu - ulubiony zapach czy dźwięki muzyki pozwolą się odprężyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska