MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace nad dokumentacją dla ekspresowej S10 od Włocławka w kierunku Warszawy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tak jak prezentowana na zdjęciu S5 na północ od Bydgoszczy będzie wyglądała także cała droga ekspresowa S10
Tak jak prezentowana na zdjęciu S5 na północ od Bydgoszczy będzie wyglądała także cała droga ekspresowa S10 GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dwie umowy z konsorcjum TPF (lider) i Databout (partner) na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla połączenia autostrady A1 od Włocławka do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Wartość prac to ponad 22 mln zł.

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie SEZON 2 ODCINEK 6

od 16 lat

Jeszcze w czerwcu GDDKiA wybrała najkorzystniejsze oferty w podzielonym na dwie części przetargu na dokumentację dla tego odcinka drogi ekspresowej S10. Z prawa do odwołania w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) skorzystał jeden z uczestników przetargu. W lipcu zapadł wyrok KIO, w którym podtrzymano ogłoszony wcześniej wybór i dzięki czemu możliwe było podpisanie umów z wykonawcą.

Nowe połączenie między województwami

Zadaniem projektantów będzie opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz uzyskaniem decyzji środowiskowych dla dróg ekspresowych S10 oraz fragmentu S50 (DK50 - S7).

Przetarg i realizację dokumentacji podzielono na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje odcinek przyszłej S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a druga pozostałą część S10 i fragment S50 w granicach Mazowsza. Dokumentacja obejmie również połączenie S10 z Płockiem poprzez dwujezdniową DK60. Wykonawca STEŚ na obie części trasy przygotuje materiały i wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). GDDKiA złoży je we właściwym organie celem przeprowadzenia postępowania administracyjnego, które zakończy się wydaniem decyzji środowiskowej.

To też może Cię zainteresować

Na wykonanie całości przedmiotu umów wykonawca ma 44 miesiące, w tym na złożenie wniosku o DŚU 29 miesięcy.
W zależności od ostatecznie wybranego wariantu będzie to około 100 km nowego ekspresowego połączenia drogowego między dwoma województwami i około 20 km S50.

Obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonują 24 km drogi S10. W czerwcu ub. roku GDDKiA złożyła wniosek o wydanie DŚU dla powstania 40-kilometrowego odcinka S10 Wyrzysk - Bydgoszcz. W dalszym ciągu w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy trwa rozpatrywanie wniosku.

Między Bydgoszczą a Toruniem

Decyzją rządu z czerwca 2020 r., S10 Bydgoszcz - Toruń powstanie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Całą 50-kilometrową drogą ekspresową S10 Bydgoszcz - Toruń pojedziemy w połowie 2026 roku.

Podpisując 6 maja br. umowy na projekt i budowę formalnie rozpoczęła się realizacja dwóch odcinków S10. Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 oraz Solec - Toruń Zachód o łącznej długości 30 kilometrów. Wartość obu kontraktów to ponad 836 mln zł. Wykonawcy obu odcinków rozpoczęli inwentaryzację przyrodniczą i prace projektowe.

W sprawie odcinka Emilianowo - Solec o długości 8,6 km Generalna Dyrekcja wskazała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę. Z możliwości odwołania do KIO skorzystali pozostali wykonawcy biorący udział w przetargu. W maju Dyrekcja złożyła skargę na wyrok KIO w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Warszawie. 1 sierpnia br. sąd ogłosił wyrok uwzględniający tę skargę. Wkrótce, po zakończeniu kontroli uprzedniej przetargu oraz dostarczeniu gwarancji przez wykonawcę, będzie można podpisać umowę.

W czerwcu GDDKiA zaprosiła do podpisania umowy wyłonionego w przetargu wykonawcę 12-kilometrowego odcinka Toruń Zachód - Toruń Południe. Do złożenia podpisów jednak nie doszło i w związku z czym prowadzone są rozmowy z następnym w kolejności oferentem uczestniczącym w przetargu. W sumie w przetargu bierze udział siedmiu wykonawców, z czego jedna oferta została odrzucona.

S10 połączy się z obwodnicą stolicy

Dalej w kierunku Warszawy S10 będzie mieć wspólny 35-kilometrowy przebieg z autostradą A1. W związku z prognozowanym zwiększeniem natężenia ruchu na A1, również przez przeniesienie w przyszłości ruchu tranzytowego relacji Szczecin - Warszawa z A2, planuje się dobudować trzeci pas ruchu.

W styczniu tego roku minister infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla prac przygotowawczych dla rozbudowy autostrady A1 na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ. Ogłoszenie przetargu na dokumentację planowane jest jeszcze w tym roku. Zakres prac przygotowawczych obejmuje ponadto opracowanie dokumentacji projektowej koniecznej do uzyskania decyzji środowiskowej oraz jej uzyskanie.

To też może Cię zainteresować

W sumie droga S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie miała około 180 km długości. W okolicy Naruszewa połączy się z planowaną Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.

Na początku lipca podpisano umowę na opracowanie dokumentacji STEŚ dla dwóch odcinków zachodniego fragmentu OAW, które połączą S10 z S7 na południe od Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska