Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.
Kilka włocławskich wspólnot mieszkaniowych złożyło do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku wnioski o uruchomienie ogrzewania już 16 września 2021 roku, natomiast spółdzielnie mieszkaniowe i pozostałe wspólnoty wnioskowały o rozpoczęcie ogrzewania od 20 września.
Sezon grzewczy w Spółdzielniach Mieszkaniowych we Włocławku
Przypomnijmy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zazamcze” sezon grzewczy rozpoczęła 17 września 2021 roku, a Włocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa - w której sezon grzewczy trwa przez cały rok - ogrzewanie włączyła 21 września 2021 roku (więcej na ten temat pisaliśmy w tym materiale). Dzień wcześniej – 20 września 2021 roku - sezon grzewczy ruszył także w Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe”.
- Zakończenie okresu grzewczego zawsze następuje w sytuacji, kiedy pozwalają na to warunki atmosferyczne a wyłączenie centralnego ogrzewania nie spowoduje pogorszenia komfortu cieplnego naszych mieszkańców. Najczęściej jest to około połowy maja - informuje Andrzej Składanowski, kierownik Działu Konserwacji Instalacji SM Południe. I dodaje, że poprzedni okres grzewczy zakończył się 17 maja 2021 roku.
Opłaty za ogrzewanie w sezonie grzewczym 2021/2022 we Włocławku
W sezonie grzewczym 2021/20022 opłaty za centralne ogrzewaniew Spółdzielni Mieszkaniowej „Zazamcze” wzrosły o 3,8 proc. (stawka wynosi 2,70 zł/metr kwadratowy).
- W związku z istotnym wzrostem kosztów produkcji ciepła (rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny węgla i energii elektrycznej) konieczny będzie dalszy wzrost opłat z tego tytułu - zaznacza Jacek Klonowski, członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zazamcze” we Włocławku.
Od 1 lipca 2021 roku o 10 procent wzrosły stawki za ogrzewanie we Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (obecnie stawki wynoszą: 3,51 zł/metr kwadratowy w mieszkaniach z podzielnikami należącymi do WSM, a w mieszkaniach z podzielnikami należącymi do MPEC - 3,83 zł/m kwadratowy).
W Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” stawki opłat w formie zaliczek na poczet kosztów ogrzewania, są zróżnicowanie dla poszczególnych nieruchomości. Wynoszą od 2,63 do 3,68 zł/m kwadratowy.
- Uzależnione jest to od wielu składników. Podstawą do wyliczeń wysokości opłat są rzeczywiste koszty centralnego ogrzewania danej nieruchomości. Poza tym bierzemy pod uwagę to czy lokal jest wyposażony w podzielniki kosztów ciepła i czy węzeł cieplny jest własnością spółdzielni, czy MPEC. Pomimo wzrostu taryfy MPEC (w ostatnich trzech latach 3 razy) nasza spółdzielnia nie podnosi od kilku sezonów stawek za centralne ogrzewanie - dodaje Andrzej Składanowski.
