https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sok z marchwi uzdrawia

Zbigniew Przybylak
stosuje się go mi.in. przy ogólnym osłabieniu, zaburzeniach przemiany materii, dolegliwościach pęcherza żółciowego i wątroby
stosuje się go mi.in. przy ogólnym osłabieniu, zaburzeniach przemiany materii, dolegliwościach pęcherza żółciowego i wątroby sxc.hu
W jednej szklance soku z marchwi znajdują się wszystkie konieczne do życia człowieka witaminy m.in. A, z grupy B, E i mikroelementy. Dzięki temu stosuje się go przy ogólnym osłabieniu, zaburzeniach przemiany materii, dolegliwościach pęcherza żółciowego i wątroby.

Wskazany jest też przy astmie, osłabieniu serca i chorobie wieńcowej. Już medycyna ludowa ceniła go jako lek pomocny w zapaleniach dróg oddechowych, kaszlu, osłabieniu wzroku tzw. kurzej ślepocie lub przemęczeniu oczu pracą.

Sokiem leczy się także gościec, niedomagania nerek (m.in. chroni on organizm przed tworzeniem się kamieni). Kuracje "marchwianką" poleca się w niedokrwistości oraz w profilaktyce różnych chorób nowotworowych. Tutaj ochronne działanie przypisuje się głównie karotenowi.

Znany naturalista Max Gerson polecał swym pacjentom chorym na nowotwory pić głównie soki z marchwi zmieszane z sokiem z jabłek, nawet 1 litr dziennie. Kurację rozpoczynać od mniejszej ilości, potem stopniowo dawki zwiększać.

Sok z marchwi z miodem winni pić dorośli i dzieci szybko przeziębiające się. Przy chrypce, bronchicie, zachrypnięciu dobrym środkiem wykrztuśnym jest czysty sok zmieszany z mlekiem.

W medycynie ludowej sok zalecano także przy niemocy płciowej.

Picie soku polepsza również wygląd cery, zębów, włosów i paznokci.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska