Krytykę przepisów noweli Prawa łowieckiego słychać ze strony PSL-u. Chodzi o szacowanie odszkodowań, którym zajmować się mają już nie tylko myśliwy. Mowa bowiem o komisjach składających się z zarządcy obwodu łowieckiego, właściciela nieruchomości, na której wystąpiła szkoda oraz przedstawiciela gminy. Czyli - sołtysa.
Tutaj także:**Prawo łowieckie. Rolnicy mogą nie zgodzić się na polowanie na ich polach**
– Tak naprawdę nikt sołtysów o tym nie poinformował. Nikt nie zapytał ich o zdanie. Sołtysi nie chcą tego robić, są zrozpaczeni, bo na inną funkcję zostali wybrani – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców.
Ludowcy stwierdzają, że przepisy są "fatalne". Wskazują, że środki na pokrycie szkód powinny być zagwarantowane w budżecie państwa. Szacowaniem zaś, powinna zająć się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Zostawcie sołtysów w spokoju, oni dbają o wieś. 40 tysięcy osób nie musi brać udziału w szacowaniu szkód łowieckich, bo nie do tego są powołani – podsumował Kosiniak-Kamysz.
Temat nowych wytycznych podjął również samorząd rolniczy, który zwrócił się do ministra środowiska.
Zarząd KRIR wskazuje, że brak odpowiednio przeszkolonych osób. Podkreśla również, że sołtysi odmawiają uczestniczenia w procesie szacowania, a wójt, burmistrz lub prezydent nie ma możliwości prawnych, by ich do tego zmusić.
Kolejna kwestia, brak zapłaty przy nowych obowiązkach.
"Obciążenie pracą jest dość znaczne, bo w niektórych przypadkach to kilkudziesięciokrotny udział sołtysów w szacowaniu w skali roku, przy czym do większości szkód należy pojechać na pole dwa razy - na oględziny i do szacowania ostatecznego", czytamy w wystąpieniu.
Wójtowie wskazują też na brak trybu powoływania zespołów szacujących szkody. Brakuje przepisów wykonawczych w tej sprawie.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zauważa również, że pozostaje jeszcze kwestia odpowiedzialności gminy za błędy szacowania, które popełnią osoby nie związane z nią.
Źródła informacji: KRIR i PSL
Przypomnijmy. Prawo łowieckie znowelizowane, myśliwi protestują [wideo]:
Źródło: AIP