Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa zabójstwa Nadii z Inowrocławia jeży włos na głowie - komentuje Adam Willma

Adam Willma
Adam Willma
W wyniku zabójstwa każdego roku ginie około 100 osób więcej, niż przed 6 laty.
W wyniku zabójstwa każdego roku ginie około 100 osób więcej, niż przed 6 laty. Lucyna Nenow
Sprawa zabójstwa Nadii z Inowrocławia jeży włos na głowie. Śmierć w opuszczonym zaułku to nie jest scenariusz pisany trzynastolatce.

Trzeba mieć nadzieję, że rodzinie uda się przetrwać ten najtrudniejszy czas.

Ale czy można mieć nadzieję, że o takich przypadkach będziemy słyszeli coraz rzadziej? Niestety, statystyki są nie pozwalają na taki optymizm. Choć minister sprawiedliwości lubi tupać nogą i co rusz podkręcać liczbę lat do odsiadki, cyferki przestały działać. W wielu kategoriach statystyki przestępczości stopniowo, ale systematycznie, rosną. Rośnie również liczba zabójstw. O ile w latach 2012-2015 liczba ta w Kujawsko-Pomorskiem wynosiła około 20 rocznie, w ubiegłym roku zbliżyła się do 30. Podobnie było w całej Polsce. Tu przełomowym rokiem był 2004, gdy liczba wykrytych zabójstw zaczęła dynamicznie maleć, aż do 2016, od kiedy znowu rośnie. W efekcie obecnie każdego roku ginie około 100 osób więcej, niż przed 6 laty.

Oczywiście, można powiedzieć, że każde życie jest istotne, ale nie liczby są tu najistotniejsze, a tendencje. A tendencje są fatalne. Dlaczego? Oczywiście, można wnioskować, że taktyka zaostrzania kar poniosła porażkę, i być może jest to część prawdy (mam nadzieję, że jakiś naukowiec przyłoży do tego zjawiska lupę). Nie można jednak ignorować pewien zbieżności. Wzrost liczby zbrodni idzie w parze ze wzrostem liczby samobójstw w przypadku mężczyzn - galopującym.

Wśród powodów wzrostu liczby samobójstw psychologowie wymieniają depresję, zaburzenia osobowości, alkoholizm i zaburzenia psychiczne. Wystarczy zerknąć na raporty dotyczące rosnącego spożycia alkoholu i narkotyków oraz na kolejki do szpitali psychiatrycznych (zwłaszcza w przypadku młodocianych), a tło pnących się do góry wykresów przestępczości zacznie nam się rozjaśniać. Dowolnie podkręcanie cyferek w kodeksie karnym, przy jednoczesnej zapaści z lecznictwie psychiatrycznym i przy rosnącej licznie „małpek” rozrzuconych przy spożywczakach, pozostaje jedynie zaklinaniem rzeczywistości.

Aby zmienić tę sytuację, trzeba programu naprawy rozpisanego na lata i na kadencje, a więc potrzeba również zgody ponad sejmowymi podziałami. Niestety, wieloletnie projekty źle się sprzedają w programach wyborczych. Kto będzie kolejną ofiarą po Nadii?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska