Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szarek komośnik niszczy plantacje buraka cukrowego. Rolnicy mogą liczyć na pomoc w walce ze szkodnikiem

oprac. Agnieszka Romanowicz
Szarek komośnik opuszcza miejsca spoczynku zimowego i przemieszcza się na plantacje buraka zależnie od pogody.
Szarek komośnik opuszcza miejsca spoczynku zimowego i przemieszcza się na plantacje buraka zależnie od pogody. KSC
Środki do ochrony plantacji za złotówkę - Krajowa Spółka Cukrowa angażuje się w zwalczanie Szarka komośnika, który kilkuhektarową plantację buraka cukrowego może zniszczyć w kilka godzin. Rolnicy też muszą się włączyć w monitorowanie szkodnika.

- Szarek komośnik jest w ostatnich latach dużym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego. Największe szkody wyrządza w rejonie południowo-wschodniej Polski - informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy Krajowej Spółki Cukrowej S. A. - Wiosenne pojawienie się szkodnika jest stale monitorowane. Korzystamy z pułapek feromonowych, które kupują służby surowcowe w cukrowniach KSC.

Intensywny żer Szarka komośnika przyczynia się do całkowitego niszczenia części zielonych i zamierania młodych roślin, co prowadzi do obniżenia plonu.

- Ze względu na biologię szkodnika skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. Znane są jednak przypadki zniszczenia kilkuhektarowych plantacji w ciągu kilku godzin – opowiada Szymon Smajdor.

Dlatego Zarząd KSC oferuje plantatorom specjalną promocję: środki do ochrony plantacji wraz z adiuwantem za złotówkę. Mowa o preparatach kupionych w KSC na dwa zabiegi ochrony insektycydowej (Cyperkil Max 500 EC) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej.

- Warunkiem otrzymania wsparcia jest wystawienie co najmniej jednej pułapki feromonowej na plantacji buraków cukrowych, prowadzenie monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia Szarka komośnika oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione szkodniki – objaśnia Szymon Smajdor.

Szczegółowe informacje plantatorzy mogą uzyskać u inspektorów surowcowych oraz w cukrowniach KSC.

KSC przypomina też o 1000 zł premii za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku, wypłaty będą realizowane do końca czerwca.
W tym sezonie KSC oferuje plantatorom nie mniej niż 35 euro za tonę buraków kontraktowanych 16 procent.
- W przypadku korzystnych warunków finansowych spółki jest możliwość dalszych rozmów – informuje rzecznik KSC. - W sezonie 2022 wprowadzony zostanie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska