Wystawa "Tatarak czyli Andrzej Wajda w Grudziądzu"
Unikatowe, nigdy dotąd niepublikowane rysunki miasta autorstwa Andrzeja Wajdy oglądać możemy w „galerii” nad Wisłą. Na planszach są też fragmenty scenariusza „Tataraku” z odręcznymi poprawkami Wajdy, Olgi Tokarczuk i Władysława Pasikowskiego.
W sierpniu 2008 r. Andrzej Wajda spędził w Grudziądzu kilka dni reżyserując swój głośny film „Tatarak”, z Krystyną Jandą w roli głównej.
W Grudziądzu zdjęcia do filmu "Tatarak" kręcono głównie w okolicach Wisły:
- na ul. Wodnej,
- u podnóża Góry Zamkowej,
- na Błoniach Nadwiślańskich
- przy kompleksie zabytkowych spichlerzy
- oraz na moście im. Bronisława Malinowskiego.
Jak się okazuje miejsca te zostały uwiecznione nie tylko w filmie, ale także na rysunkach, które Wajda wykonał na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć do „Tataraku”. Niektóre z nich opatrzył swoimi komentarzami.
Pod rysunkiem przedstawiającym - panoramę miasta Wajda dopisał „Za czerwona, zielona jest ta panorama Grudziądza trzeba ją za wszelką cenę przyszarzyć .”
- To świadczy, że reżyser miał bardzo konkretną wizję swojego filmu - mówi Izabela Piwowarska, dyrektor Miejskiego Ośrod-ka Rekreacji i Wypoczynku, który administruje skwerem Andrzeja Wajdy, gdzie prezentowana jest wystawa.
Odręczne poprawki nanosili Andrzej Wajda, Olga Tokarczuk, Władysław Pasikowski
Na ekspozycję trafiły także skany fragmentów scenariusza „Tataraku”, na które odręczne poprawki nanosili Wajda, a także Olga Tokarczuk i Władysław Pasikowski, którzy uczestniczyli w adaptowaniu na scenariusz opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Tatarak”, które było punktem wyjścia dla reżysera.
- Zbliża się piąta rocznica śmierci Andrzeja Wajdy (9 października 2016 r. - dop. red.) i przygotowując tę wystawę chcieliśmy o nim przypomnieć - mówi Izabela Piwowarska. - Unikatowe, nigdzie dotąd nie publikowane materiały udało się nam pozyskać dzięki współpracy z fundacją Andrzeja Wajdy. Myślę, że są ciekawostką nie tylko dla grudziądzan, ale wszystkich miłośników kina.
Film "Tatarak" w reżyserii Andrzeja Wajdy powstał m.in. w Grudziądzu
Przypomnijmy, że film „Tatarak” miał premierę na festiwalu w Berlinie w lutym 2009 r., gdzie zdobył nagrodę im. Alfreda Bauera przyznawaną filmom otwierającym nowe horyzonty sztuki filmowej, innowacyjnym i oryginalnym. Wajda za „Tatarak” został też nagrodzony Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej. W 2010 r. Krystyna Janda otrzymała Polską Nagrodę Filmową „Orła” za najlepszą rolę kobiecą.
Oficjalne otwarcie wystawy "Tatarak czyli Andrzej Wajda w Grudziądzu" zaplanowano na 7 października o g. 17.
Zdjęcia rysunków Andrzeja Wajdy przedstawiających Grudziądz zobacz w naszej galerii:
Tak Andrzej Wajda rysował Grudziądz. Co mu się nie podobało ...
