Takie są skutki picia alkoholu
Alkohol szkodzi naszemu zdrowiu, szczególnie ten dawkowanych w ilościach przekraczających normę picia. Skutkami nadmiernego spożywania alkoholu może być anemia, a w najgorszym przypadku choroby nowotworowe. Ponadto regularne picie alkoholu prowadzi do zaburzeń psychicznych. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale część zaburzeń może występować dopiero po zaprzestaniu picia.
Nie sposób przewidzieć, jak dany organizm poradzi sobie z alkoholem. Według najnowszych badań naukowców, to kobiety gorzej znoszą działanie alkoholu. Z tego właśnie powodu w wielu krajach wyznacza się dla kobiet umiarkowane normy spożywania alkoholu.
Alkohol już spożywany jednorazowo zaburza gospodarkę naszego organizmu. Między innymi podrażnia układ pokarmowy, podnosi ciśnienie krwi i wpływa na zmianę nastroju (nierzadko obniżając go). Więcej przykładów negatywnych skutków w poniższej galerii.
Jednym z narządów, który najgorzej radzi sobie z działaniem alkoholu jest wątroba. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do stłuszczenia wątroby, a nawet do marskości. Narażony jest także układ krążenia i systemy nerwowe. Częste upijanie się może prowadzić do:
- uszkodzeń komórek nerwowych
- otępienia
- udaru mózgu
- zaburzeń pracy mięśnia sercowego
- zawału serca
- nadciśnienia tętniczego
Skala uzależnień w Polsce
Polska należy do krajów z najwyższą konsumpcyjną. Główny Urząd Statystyczny szacuje populację Polaków, która pije alkohol przez 5 dni w tygodniu i częściej na ponad 820 tysięcy, co stanowi 2% populacji. W rankingu osób nadużywających alkoholu w Unii Europejskiej Polska za Estonią i Wielką Brytanią zajmuje 9 miejsce.
