https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie studnie były na wsi. Dawniej centrum spotkań lokalnej społeczności

Agnieszka Romanowicz
1939 rok
1939 rok Polona.pl
Wodociągi wpłynęły na obyczaje. Główne ujęcia wody są rzadkością na wsiach, a w dawnych czasach były miejscem spotkań. Dziś popularność studni się odradza, ale wyglądają zupełnie inaczej niż na początku ubiegłego wieku. Zobaczcie, jak wtedy było.

Bez wody nie ma życia, dlatego rośnie popularność studni w gminach podmiejskich i na wsiach. Wiercone są zwłaszcza studnie do 30 metrów, bo są tańsze i nie wymagają pozwolenia wodno-prawnego.

Do wyboru są studnie abisyńskie, hydroforowe lub głębinowe. Studnie abisyńskie (do 10 metrów) to wąska rura zakończona filtrem. Hydroforowe studnie są głębsze (do 30 metrów). W tych rurę z filtrem wprowadza się w podłoże przy pomocy rury osłonowej. Studnia głębinowa to rura z osłoną, która zagłębia się w podłoże nawet na kilkadziesiąt metrów. W odwiercie umieszcza się przewód z pompą głębinową.
Najpopularniejsze są studnie do 30 metrów głębokości. Odwiert takiej studni wymaga jedynie zgłoszenia, zaś powyżej 30 metrów - uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

Dziś studnia jest omalże niewidoczna, a kiedyś była solidną konstrukcją. Zobaczcie w naszej galerii, jaki wyglądały studnie w pierwszej połowie XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska