Pokazują nam rozporządzenie wojewody Mikołaja Bogdanowicza, którzy nakazał odstrzał sanitarny dzików w 18 powiatach zagrożonym afrykańskim pomorem świń (ASF), na terenach wchodzących w skład poszczególnych kół łowieckich. Wojewoda powołał się na ustawę o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych.
„Nakazuje się dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich wykonanie odstrzału sanitarnego wolno żyjących dzików do 30 czerwca 2020 roku” - napisał wojewoda. „Nakazuje się niezwłoczne zgłaszanie właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii każdego przypadku padnięcia dzika lub podejrzenia wystąpienia pomoru” - czytamy dalej.
Masz informacje? Redakcja Gazety Pomorskiej czeka na #SYGNAŁ
Pozyskane w ramach odstrzału tusze dzików winny zostać przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny myśliwych bądź do utylizacji.
Kolejny punkt rozporządzenia nakazuje „niezwłoczne zgłaszanie właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii trudności z wykonaniem odstrzału, celem uruchomienia doraźnych zgrupowań zadaniowych sformowanych z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają uprawnienia do polowania, z zamiarem ich użycia do odstrzału sanitarnego na określonych obszarach”.
Zobacz także: "Jeszcze rok i przez ASF skończy się produkcja świń!". Ceny żywca wieprzowego pod koniec 2019 roku
W załączniku do rozporządzenia znajduje się dokładny imienny wykaz obwodów łowieckich i przydział zadań, czyli liczby zwierząt do uśmiercenia.- Zrobimy wszystko, aby nasze obwody łowieckie zrealizowały rozporządzenie wojewody - zapewnia Karol Zarembski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu. - Nakazany odstrzał traktujemy jednak jako dodatkowy, poza tym, który realizujemy według rocznych założeń. 31 marca kończy się stary sezon, a 1 kwietnia rozpoczyna nowy. Te założenia dotyczą wszystkich rodzajów zwierzyny łownej. Z tego co wiem, jeśli chodzi o dziki, największe zadania czekają obwody łowieckie w powiecie grudziądzkim.
Jak dodaje łowczy okręgowy, postawione przed obwodami zadania są poważne i to nie tylko z powodu samego zagrożenia ASF. Jeśli dany obwód nie wykona rozporządzenia, to zgodnie z prawem grozi mu nawet rozwiązanie.
Łowczy nie bierze jednak pod uwagę zaangażowania policji, straży granicznej czy pożarnej. Ci funkcjonariusze, którzy posiadają uprawnienia, mogą przecież uczestniczyć indywidualnie w polowaniach organizowanych przez poszczególne obwody PZŁ.
Koalicja „Niech żyją!” krytykuje masowy odstrzał dzików, który wynika bezpośrednio z podpisanej pod koniec stycznia przez prezydenta Dudę specustawy o zwalczaniu epidemii afrykańskiego pomoru świń.
Zobacz także: Minister Ardanowski o ASF: Bez odstrzału dzików, nie da się opanować tej choroby
Zrobił to pomimo apeli ponad tysiąca naukowców, kilkudziesięciu organizacji społecznych i protestów obywateli. Zgodził się na wielkie przywileje dla myśliwych i karanie więzieniem za utrudnianie wszelkiego rodzaju polowań, nie tylko odstrzału sanitarnego dzików, specjalne wsparcie i ochronę polowań przez wojsko i policję, czy użycie tłumików do celów łowieckich.
