Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To się dzieje, kiedy zjesz muchomora sromotnikowego! Strzeż się najbardziej toksycznego grzyba w naszych lasach

red.
Aby mieć pewność, że nie pomyliliśmy trującego grzyba z jadalnym, możemy poprosić o pomoc fachowca. Wystarczy udać się do lokalnej Stacji SanepiduNa zdjęciu muchomor sromotnikowy
Aby mieć pewność, że nie pomyliliśmy trującego grzyba z jadalnym, możemy poprosić o pomoc fachowca. Wystarczy udać się do lokalnej Stacji SanepiduNa zdjęciu muchomor sromotnikowy Polska Press archiwum
Śmiercią może skończyć się zjedzenie nawet jednego, niewielkiego muchomora sromotnikowego. Ba, jest śmiertelnie groźny nawet... 10 lat po zamarynowaniu! Na truciznę zawartą w muchomorze sromotnikowym, nie ma żadnej odtrutki. Uczulamy więc, w czasie grzybobrania uważajcie na niego!

Posiłek złożony z choćby jednego muchomora sromotnikowego może skończyć się przeszczepem wątroby. Jeśli nie śmiercią. Nawet połowa osób, która go bowiem zjada - umiera. Winna jest temu trucizna - amanityna. Spożycie tego grzyba najczęściej kończy się zgonem w wyniku niewydolności wątroby, ale toksyny niszczą również serce i nerki. Szczególnie narażone są dzieci.

Muchomor sromotnikowy smak

Musimy mieć się na baczności. Ten trujący grzyb wcale nie ma gorzkiego smaku! Ba, charakteryzuje go wręcz delikatny słodko-migdałowy posmak. Sanepid podkreśla, abyśmy więc nie oceniali grzybów na podstawie łagodnego smaku. Podkreślmy, że w zniwelowaniu działania trucizny, nie pomoże nawet wielokrotne gotowanie, duszenie czy też smażenie.

Sprawdź również: Srebrna łyżeczka i gorzki smak nas nie uratują. Te grzyby są trujące!

Muchomor sromotnikowy zatrucie

Pierwszą fazą objawów zatrucia są wymioty, ból i skurcze brzucha, biegunka (może być krwawa) - pojawiają się one po około 8-12 godzinach od zjedzenia grzyba. Po nich przychodzi poprawa samopoczucia - pozorna! Nawrót zatrucia przynosi niewydolności nerek i wątroby, obrzęk mózgu. Do zgonu dochodzi najczęściej między czwartym a dziesiątym dniem.

Aby mieć pewność, że nie pomyliliśmy trującego grzyba z jadalnym, możemy poprosić o pomoc fachowca. Wystarczy udać się do lokalnej Stacji SanepiduNa
Aby mieć pewność, że nie pomyliliśmy trującego grzyba z jadalnym, możemy poprosić o pomoc fachowca. Wystarczy udać się do lokalnej Stacji Sanepidu

Na zdjęciu muchomor sromotnikowy Polska Press archiwum

Muchomora zwanego zielonkawym można pomylić z czubajką kanią, gąską zielonkawą czy pieczarką polną (młoda postać). Najczęściej występuje on w lasach liściastych i mieszanych. Chociaż jest rzadszy w iglastych, i tutaj możemy go spotkać.

Co istotne, niemal każdy blaszkowaty grzyb jadalny ma trującego sobowtóra. Dlatego znacznie najbezpieczniej jest zbierać jednak grzyby bez blaszki.

Muchomor sromotnikowy jak rozpoznać

Kapelusz tego muchomora może mieć różne odcienie - jaśniejsze lub ciemniejszy. Jest żółtawozielony, oliwkowozielonkawy, żółty, oliwkowobrązowy. Z wiekiem nabiera metalicznego połysku. Blaszki są białe, z wiekiem kremowe, kremowozielonkawe. Charakterystyczny jest pierścień na trzonie (niedaleko kapelusza) - przypomina kołnierz.

Polecamy: Grzyby w Kujawsko-Pomorskiem. Ci grzybiarze mieli farta! Zdjęcia Czytelników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska