Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratują drewniany spichlerz w nadgoplańskim Rzeszynku

Agnieszka Nawrocka [email protected]
Mieszkańcy Rzeszynka martwią się, by w spichlerzu nie wybuchł pożar
Mieszkańcy Rzeszynka martwią się, by w spichlerzu nie wybuchł pożar Dominik Fijałkowski
Jest wstępna zgoda na przejęcie przez Urząd Marszałkowski zabytkowego spichlerza w Rzeszynku. To oznacza, że obiekt nie będzie już niszczał.

Osiemnastowieczny spichlerz, choć ma wartość historyczną dla mieszkańców jest przyczyną zmartwień. Obiekt bowiem od dawna niszczeje. Od wielu lat postulowano, aby przeprowadzić tu remont. Wiele wskazuje, że teraz się to uda. Wicemarszałek Dariusz Kurzawa potwierdza, że samorząd województwa przejmie budynek. Spichlerz należy bowiem do Skarbu Państwa. W jego imieniu administruje nim starostwo powiatowe, które zgodziło się na przekazanie budynku.

Wiadomości z Mogilna

Zabytek będzie częścią Parku Tysiąclecia

Jak mówi Dariusz Kurzawa zarząd województwa zgodził się na przejęcie zabytku.

- Zamierzamy przekazać spichlerz Nadgoplańskiemu Parkowi Tysiąclecia i utworzyć tam w przyszłości centrum edukacji ekologicznej i historycznej, z salką konferencyjną - mówi wicemarszałek.
Z przejęcia zabytku przez urząd marszałkowski cieszą się mieszkańcy Rzeszynka.

- To dobra wiadomość. My mamy teraz tylko problem - mówi Eugeniusz Wojtasik, sołtys wsi. - Nie wiadomo co z tym spichlerzem zrobić, a trzeba o niego dbać. Najbardziej obawiamy się, żeby w drewnianym budynku nie wybuchł pożar.

Jak mówi sołtys, spichlerz nie jest już udostępniany jako miejsce spotkań dla młodzieży. Budynek zamknięto właśnie z obawy przed zaprószeniem ognia oraz przez pogarszający się stan techniczny.

Potrzebna pomoc Unii i konserwatora

Wicemarszałek Kurzawa przyznaje, że centrum edukacji nie powstanie w Rzeszynku od razu. Najpierw trzeba przeprowadzić remont.

- W grę wchodzą jednak milionowe sumy, potrzebne na renowację - przyznaje Dariusz Kurzawa. Samorząd województwa zmierza odnowić obiekt przy pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków i środków unijnych.

- Myślę, że już w tym roku zabezpieczymy budynek. Potem małymi krokami będziemy go odnawiać. Myślę, że uda się to zrobić w dwa lata.

Perełka nad Gopłem

Spichlerz dworski pochodzi z 1709 roku. Ma drewnianą podmurówkę, a ściany ułożono z drewnianych bali. Jest to jedna z nielicznych takich budowli, jakie zachowały się na Kujawach. Dodajmy, że wicemarszałek osobiście zabiegał o zagospodarowanie spichlerza. Sam pochodzi z Rzeszynka. Jest doktorem nauk historycznych i autorem publikacji na temat zabytkowego spichlerza.

Regiopedia.pl - wszystko o regionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska