Skontaktował się z nami Czytelnik. - Mój pracodawca zmusza mnie do brania urlopu wypoczynkowego, a teraz bezpłatnego. Czy to zgodne z prawem? Nie chce wypłacać mi minimum które mam w umowie o pracę na czas nieokreślony. Co robić? - pyta.
Urlop zaległy tylko do końca września
Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, informuje, że zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub pracownika (np. przesunięcie terminu urlopu, choroba pracownika) pracownik nie wykorzysta całego urlopu do końca roku, z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym.
Przepisy mówią o tym, że urlopu niewykorzystanego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu zaległego, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie. - Oznacza to, że pracodawca może jednostronnie wyznaczyć termin wykorzystania zaległego urlopu, także okresie zagrożenia koronawirusem. Dzień 30 września to ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu za rok ubiegły - zaznacza Waldemar Adametz.
Czy znasz te rodzaje urlopów? Sprawdź, jakie urlopy przysług...
Jak dodaje, urlop wypoczynkowy bieżący powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów lub w przypadku braku planu, w porozumieniu z pracownikiem.
Z kolei urlop bezpłatny może być udzielony wyłącznie na pisemny wniosek pracownika.
Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wyłączeniu z tego limitu podlegają 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Pracodawca nie powinien zatem zmuszać pracowników do zaplanowania całego przysługującego im w danym roku urlopu wypoczynkowego.
Ze skargą do PIP, a z pozwem do sądu pracy
Waldemar Adametz dodaje, że do podstawowych obowiązków pracodawcy zgodnie z art. 94 kodeksu pracy należy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę. Naruszenie tego obowiązku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
W przypadku braku zapłaty pracownik oprócz skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, może wystąpić z pozwem o zapłatę do sądu pracy.
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11
