Urlop Wypoczynkowy 2020. Szef może czasami zmusić do jego wybrania!

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Dzień 30 września to ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu za rok ubiegły
Dzień 30 września to ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu za rok ubiegły Karolina Misztal
Szef może wyznaczyć kiedy pracownik pójdzie na urlop. Dotyczy to jednak tylko zaległego urlopu wypoczynkowego. Nie może natomiast pracownika wysłać na urlop bezpłatny.

Skontaktował się z nami Czytelnik. - Mój pracodawca zmusza mnie do brania urlopu wypoczynkowego, a teraz bezpłatnego. Czy to zgodne z prawem? Nie chce wypłacać mi minimum które mam w umowie o pracę na czas nieokreślony. Co robić? - pyta.

Urlop zaległy tylko do końca września

Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, informuje, że zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub pracownika (np. przesunięcie terminu urlopu, choroba pracownika) pracownik nie wykorzysta całego urlopu do końca roku, z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym.

Przepisy mówią o tym, że urlopu niewykorzystanego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu zaległego, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie. - Oznacza to, że pracodawca może jednostronnie wyznaczyć termin wykorzystania zaległego urlopu, także okresie zagrożenia koronawirusem. Dzień 30 września to ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu za rok ubiegły - zaznacza Waldemar Adametz.

Czy znasz te rodzaje urlopów? Sprawdź, jakie urlopy przysług...

Jak dodaje, urlop wypoczynkowy bieżący powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów lub w przypadku braku planu, w porozumieniu z pracownikiem.

Z kolei urlop bezpłatny może być udzielony wyłącznie na pisemny wniosek pracownika.

Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wyłączeniu z tego limitu podlegają 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Pracodawca nie powinien zatem zmuszać pracowników do zaplanowania całego przysługującego im w danym roku urlopu wypoczynkowego.

Ze skargą do PIP, a z pozwem do sądu pracy

Waldemar Adametz dodaje, że do podstawowych obowiązków pracodawcy zgodnie z art. 94 kodeksu pracy należy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę. Naruszenie tego obowiązku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

W przypadku braku zapłaty pracownik oprócz skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, może wystąpić z pozwem o zapłatę do sądu pracy.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie