W takich sytuacjach zaległy urlop wypoczynkowy się przedawnia. To musisz wiedzieć! [12.06]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Pixabay.com
Nie zawsze jesteśmy w danym roku wykorzystać cały urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać, że może się on przedawnić. Wyjaśniamy kiedy tak się stanie.

Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje tylko pracownikowi, czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie należy się natomiast osobom pracującym na umowę cywilno-prawną, czyli umowę-zlecenie i umowę o dzieło.

To ile dni urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi w danym roku kalendarzowym, zależy od jego stażu pracy. Jest to 20 lub 26 dni rocznie. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku pracowników młodocianych. Pracownik młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, a z upływem roku pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.

Urlop wypoczynkowy. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeśli nie zachodzą żadne subiektywne ani obiektywne przeszkody, urlop powinien być wykorzystywany na bieżąco, zgodnie z planem urlopów. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku sporządzania planu, termin jego wykorzystania ustala po porozumieniu z pracownikiem.

Może się zdarzyć, że pracownik nie wykorzysta urlopu w danym roku kalendarzowym. W takiej sytuacji niewykorzystane dni przechodzą na przyszły rok i z początkiem nowego roku stają się urlopem zaległym. Należy do wykorzystać do 30 września następnego roku.

Zatem każdy pracownik posiadający zaległy urlop wypoczynkowy z 2020 roku, powinien go wykorzystać najpóźniej do 30 września 2021 roku.

Urlop wypoczynkowy. Kiedy się przedawnia?

Nieudzielenie przez pracodawcę urlopu zaległego do końca września następnego roku kalendarzowego stanowi naruszenie obowiązujących przepisów. Nie powoduje jednak, że pracownik traci prawo do takiego urlopu. Jego roszczenie o udzielenie zaległego urlopu przedawnia się dopiero z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.

Dlatego też zaległy urlop z 2020 roku rozpoczyna swój trzyletni okres przedawniania z dniem 30 września 2021 roku, jeżeli został przesunięty na następny rok. Po upływie trzech lat, czyli 30 września 2024 roku prawo pracownika do tego urlopu ulegnie przedawnieniu.

Nie przegap

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie