Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2018. Kiedy wypadają święta Wielkanocne? Sprawdź!

mw-g
Jarmark Wielkanocny w Bydgoszczy. Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijańskim kalendarzu. Nic dziwnego, że przygotowujemy się do niej w sposób szczególny.
Jarmark Wielkanocny w Bydgoszczy. Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijańskim kalendarzu. Nic dziwnego, że przygotowujemy się do niej w sposób szczególny. Dariusz Bloch
WIELKANOC 2018. W tym roku Wielkanoc przypada dużo wcześniej niż rok temu. Jednocześnie data Wielkanocy jest dość... nietypowa. Kiedy wypada Wielkanoc 2018?

Wielkanoc 2018

Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijańskim kalendarzu. Wierni na całym świecie wspominają męki Jezusa Chrystusa na krzyżu, by później cieszyć się z jego zmartwychwstania.

Wielkanoc w 2018 roku wypada o wiele wcześniej, aniżeli rok temu. W kalendarzu na 2018 roku Wielkanoc przypada wyjątkowo wcześnie. Dość nietypową datę w kalendarzu ma niedziela wielkanocna, która przypada 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis.

Podsumowując, w 2018 roku Wielkanoc rozpocznie się w Wielki Piątek 30 marca, a zakończy się w Wielkanocny Poniedziałek 2 kwietnia. Niedziela Wielkanocna przypada na 1 kwietnia, czyli Prima Aprilis.

Żurek Magdy Gessler. Przepis na żurek nie tylko na Wielkanoc 2018 [SPRAWDZONY PRZEPIS NA ŻUREK - 23.03.2018]

Wielkanoc to święto ruchome. Sposób wyznaczania daty Wielkiej Nocy przyjęto na soborze nicejskim w 325 roku. Ustalono wówczas, że święto Zmartwychwstania będzie się obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że najwcześniej Wielkanoc może przypadać 22 marca, a najpóźniej - 25 kwietnia.

Wielkanoc - tradycje i zwyczaje

Wielki Piątek to dzień smutku i żałoby. Tego dnia w kościele nie sprawuje się liturgii eucharystycznej. Zamiast tego odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W Wielką Sobotę tradycyjnie odwiedzamy Grób Pański a także przychodzimy do kościoła na tzw. święconkę, czuli święcić wielkanocne potrawy w koszyczku.

W koszyczku ze święconką nie może zabraknąć chleba, soli i baranka. Chleb we wszystkich kulturach jest pokarmem zapewniającym przetrwanie. Dla chrześcijan oznacza ciało Pana Jezusa i jest najważniejszym z symboli. Sól to minerał dający życie i podstawa istnienia, a baranek – symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią.Baranek z ciasta chlebowego, cukru, czekolady lub marcepanu, a dawniej: uformowany z masła, oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego ze sztandarem, który podkreśla triumf i zwycięstwo.

Koszyczek wielkanocny. Pokarmy do święconki wielkanocnej i i...

Najważniejszym dniem świąt wielkanocnych jest Niedziela Wielkanocna - dzień zmartwychwstania Jezusa. To dzień pełen radości. Uroczystości rozpoczyna się już w sobotę po zmroku. Odprawiana jest Wigilia Paschalna.

Z kolei w drugi dzień świąt wielkanocnych to Lany Poniedziałek. Według polskiej tradycji w Lany Poniedziałek oblewamy innych wodą. Nawiązuje to do pogańskich praktyk, związanych z budzeniem się do życia przyrody.

Z Wielkanocą nieodłącznie związane są jajka, które symbolizują odrodzenie. Podczas gdy wieki temu chrześcijanie farbowali kurze jaja na czerwono, co symbolizowało krew Jezusa, dziś przybierają one najróżniejsze barwy. W krajach Europy Zachodniej i USA popularnym, świątecznym zwyczajem jest szukanie jajek.

Przysmaki na Święta Wielkanocne według Darii Ładochy

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska