4 sposoby na pisanki - zobacz nasze wideo.
Mamy Wielki Tydzień poprzedzający Niedzielę Wielkanocną. To ważny czas dla chrześcijan, który upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa. W czwartek rozpoczęło się tzw. Triduum Paschalne, które potrwa do niedzieli. Kiedy trzeba iść do kościoła i co dokładnie oznaczają poszczególne świąteczne dni?
Wielkanoc 2018. Wielkanocny żurek Karola Okrasy
Wielki Tydzień - co oznaczają poszczególne dni
- Niedziela Palmowa -wprowadza w tematykę golgoty i dotyczy Męki Pańskiej. W ten dzień wierni idą do kościoła, by poświęcić palemki,
- Wielki Poniedziałek - upamiętnia ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią,
- Wielki Wtorek - tego dnia chrześcijanie w kościele słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra,
- Wielka Środa - chrześcijanie wspominają wydanie Jezusa za 30 srebrników,
- Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota - trwa Triduum Paschalne, w sobotę wierni idą ze święconką do kościoła.
- Niedziela Wielkanocna - chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Chrystusa.
Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła
Wielki Piątek wchodzi w skład tzw. Triduum Paschalnego. Według Prawa Kanonicznego w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma obowiązku uczestniczenia we mszach świętych i nabożeństwach. Inaczej sprawa wygląda z Niedzielą Wielkanocną, kiedy uczestnictwo w mszy jest obowiązkowe.
Co można jeść? Post ścisły powinni zachować wszyscy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Oznacza on możliwość zjedzenia trzech posiłków, w tym jednego „do syta”. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje natomiast wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia i jak wskazuje na to sama nazwa, oznacza, że posiłki spożywane tego dnia nie powinny zawierać mięsa
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [28.03.2018]