Wigilia na Kujawach jest uroczystą wieczerzą kończącą Adwent, spożywaną w gronie rodzinnym. Niegdyś dbano, aby przy stole zasiadła parzysta ilość osób, pamiętając o dodatkowym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa. Tą wyjątkową uroczystość rozpoczyna łamanie się opłatkiem, jak niegdyś chlebem podczas ostatniej wieczerzy. Nierzadko dziś, zwłaszcza na wsi gospodyni odkłada opłatek, by z odrobiną potraw zanieść nazajutrz zwierzętom. Dawniej spożywano12 potraw, co odpowiada liczbie apostołów podczas ostatniej wieczerzy, dzisiaj bywa mniej - 7 lub 9. Wśród nich jest, zupa z suszonych śliwek z kluskami, zupa grzybowa, kapusta z grochem, z grzybami, kluski z makiem, ryby smażone, śledzie, strucel z makiem.
Symboliczny opłatek
Na stole, na honorowym miejscu znajduje się opłatek, który pojawia się tylko w ten jeden, jedyny wieczór. Jest symbolem pojednania i przebaczenia. Przełamując się nim, dzielimy się radością, pokojem i miłością. Tradycja łamania się opłatkiem bierze swój początek od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem na znak, że są wspólnotą.
Prezenty pod choinką
W toku dziejów robienie sobie prezentów stało się nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia. Na Kujawach zachodnich podobnie jak w Wielkopolsce, istnieje do dzisiaj zwyczaj, że po wieczerzy wigilijnej, odśpiewaniu kolęd przy choince, przychodzi z prezentami gwiazdor. Posłaniec gwiazd postać zamaskowana, jakby z zaświatów. Ten zwyczaj przywędrował do nas w czasie zaborów od naszych zachodnich sąsiadów. Gwiazdor nie tylko obdarowuje, ale i karze. Warto dodać, że w większości regionów w Polsce podarki pod choinkę przynosi św. Mikołaj, a np. w Małopolsce i na Podkarpaciu - Aniołek.
Co definiuje Boże Narodzenie
Pasterka, która jest nabożeństwem o północy, symbolizuje oczekiwanie oraz modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.
Pierwsze święto, w które od IV wieku Kościół uroczyście obchodzi pamiątkę narodzin Chrystusa w dniu 25 grudnia, jako Boże Narodzenie zwane również Gwiazdką. Rozpoczyna je Wigilia.
W drugi dzień świąt, dzień św. Szczepana dawniej święcono w kościele owies i obsypywano nim z chóru uczestników nabożeństwa na pamiątkę ukamienowania pierwszego męczennika.
Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?