Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów
Zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wyłączeniu z tego limitu podlegają 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Pracodawca nie powinien zatem zmuszać pracowników do zaplanowania całego przysługującego im w danym roku urlopu wypoczynkowego.
Zaległy urlop wypoczynkowy. Do kiedy trzeba go wykorzystać?
Magdalena Araczewska, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, zaznacza, że zgodnie z art. 161 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
- Co do zasady, pracownik powinien więc wykorzystać urlop do końca roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. Jeżeli do 31 grudnia pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, to z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym, którego należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września - mówi Magdalena Araczewska.
Zatem zaległy urlop z 2020 roku należy wykorzystać do 30 września 2021 roku.
Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu zaległego?
Pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu zaległego, przy czym w pierwszej kolejności strony powinny porozumieć się co do terminu jego wykorzystania.
W razie nieuzgodnienia tego terminu, pracodawca może wyznaczyć pracownikowi termin wykorzystania zaległego urlopu. W takiej sytuacji pracownik będzie zobowiązany wykorzystać urlop w terminie wskazanym przez pracodawcę.
Nie przegap
