Mąka, woda i fermentacja - to wszystko! Nasza mieszanina potrzebuje ciepła (optymalnie 25-30 stopni). Jeśli mamy chłodniej, nie jest to przeszkodą, po prostu proces fermentacji potrwa dłużej. Podczas sezonu grzewczego warto skorzystać z grzejnika i w jego pobliżu ustawić słoik z zakwasem. Ogrzewanie nie działa? Ustaw zatem słoik na górnej szafce (wyżej zawsze jest cieplej). Zakwas nada lekko kwaśnego smaku chlebowi i jednocześnie będzie jego naturalnym konserwantem.
Krótka lista składników i przepis na zakwas
Proporcje to 1:1, czyli potrzebujemy np. 250 g mąki żytniej (najlepiej typu 2000, ale mogą być również inne, choć podpowiadamy, by był to typ powyżej 700) i tyle samo wody. Nie trzeba wielu naczyń - czysty słoik i łyżka. Panie z kół gospodyń wiejskich polecają, by używać drewnianej, ewentualnie plastikowej. Jeśli chleb na zakwasie chcesz zrobić w sobotę, zacznij swoje przygotowania w poniedziałek. Proces fermentacji wymaga czasu.
Do przygotowania zakwasu chlebowego potrzebna jest mąka, woda i czas.
- Zaczynamy od wyparzenia słoika. Wsypujemy do niego 1/4 przygotowanej mąki żytniej i tyle samo letniej wody (przegotowanej lub przefiltrowanej). Mieszamy te składniki, przykrywamy ściereczką, która pozwoli na dostęp powietrza. Najlepiej zająć się tym wieczorem, odstawić na noc w ciepłe miejsce, a rano podjąć kolejne kroki.
- Następnego dnia będziemy nasz powstający zakwas dokarmiać. Mieszamy łyżką zawartość i dodajemy tyle samo wody i mąki co pierwszego dnia. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.
- Dzień trzeci - rano sprawdzamy, co dzieje się w słoiku. Zawartość powinna być spieniona. Gdyby chciała już opuścić słoik, zbliżając się do jego brzegów - mieszamy. Wieczorem ponownie dokarmiamy mieszankę.
- Czwartego dnia postępujemy identycznie jak dzień wcześniej.
- Jeśli zaczynaliśmy w poniedziałek, to w piątkowe południe nasz zakwas powinien być gotowy do użycia. I już można robić na jego bazie domowy chleb.
To Cię może też zainteresować
Jak rozpoznać, że zakwas chlebowy jest gotowy? Powinien mieć widoczne pęcherzyki powietrza i być gęsty o lekko kwaśnym, drożdżowym zapachu. Pozostały zakwas można przechowywać w lodówce.
Warto wiedzieć o przygotowaniu zakwasu:
Zakwas można zrobić nie tylko z żytniej mąki, nada się do tego także np. pszenna czy orkiszowa. Gospodynie mówią, że najłatwiej zrobić zakwas z mąki razowej. Zakwas w trakcie jego powstawania mieszamy co ok. 12 godzin.
Wiosną i latem, kiedy nie korzystamy z ogrzewania, a jest ciepło, zakwas może stać w dowolnym miejscu, unikamy jedynie przeciągów. Miarą mąki, którą dokarmiamy zakwas, może być garść.

Jak zrobić domowy makaron?
