Spis treści
- Małe zakłady przetwórcze poszukują tuczników i są w stanie płacić więcej za surowiec, nawet do 7,50 zł za kilogram żywca - mówi Marcin Skalski, który w Zielonce (gm. Sośno) prowadzi produkcję wieprzowiny i ostatnio sprzedał żywiec (w przeliczeniu na wagę żywą) po 7,30 zł/kg. - Na rynku brakuje tuczników, a może być jeszcze gorzej, bo z Danii przyjeżdża znacznie mniej warchlaków. To wpłynie na wielkość pogłowia w Polsce.
Cen w skupie trzody. O dużym wzroście stawek można pomarzyć
Zdaniem Jakuba Olipry, starszego ekonomisty z Credit Agricole Bank Polska, takie zawirowania na rynku, związane także z wielkością pogłowia, były do przewidzenia. Nie ma się jednak co łudzić, że ceny za tuczniki wrócą do korzystnych dla rolników stawek z 2023 roku. Ekonomista dodaje, że zimą możliwy jest dołek cenowy, a potem nieznaczny wzrost cen.
To też może Cię zainteresować
- Rolnictwo mają w genach, opowiedzą nam swoje historie. Będzie i o planach gospodarstw
- ASF pod Grudziądzem. Na terenie powiatu obszar skażony i ograniczenia - oto szczegóły
- Propozycja unijnych dopłat za dobrowolną rezygnację z hodowli budzi emocje u rolników
- Ardanowski, „Eskimos”, polityka. "Moje działania polityczne są dla wielu niewygodne"
- Sytuacja na rynku jest przedziwna, ponieważ duże zakłady, które wyznaczają ceny skupu w oparciu o giełdę niemiecką, ostatnio obniżają stawki, a bywa, że nawet przekładają termin odbioru świń - twierdzi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, producent trzody chlewnej. - One chyba nie mają problemów z pozyskaniem surowca. A problemów wciąż dokłada nam afrykański pomór świń.
Wirus ASF w woj. kujawsko-pomorskim komplikuje sytuację
W Kujawsko-Pomorskiem stwierdzono łącznie (stan na 11 października br.) kilkanaście ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). U świń odnotowano 3 ogniska na terenie powiatów chełmińskiego i grudziądzkiego. Ostatnie z nich stwierdzono 10 września br. na terenie pow. grudziądzkiego.
Ognisk ASF u dzików było więcej - 13 ognisk (na terenie powiatów chełmińskiego, grudziądzkiego, brodnickiego, świeckiego). Jak podaje bydgoska Inspekcja Weterynaryjna ostatnie ognisko u dzików stwierdzono 4 października 2024 r. na terenie powiatu chełmińskiego.
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że w strefach z ograniczeniami obowiązuje m.in. zakaz przeprowadzania uboju w celu produkcji mięsa na własny użytek bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Jego zgoda jest konieczna także w przypadku zarówno wprowadzania do gospodarstwa jak i wyprowadzani z niego świń w strefie czerwonej i różowej. Jak informuje inspekcja, przed sprzedażą należy m.in. złożyć wniosek do PLW o przemieszczenie świń do rzeźni, aby uzyskać zezwolenie PLW:„(...)Powinny być spełnione dodatkowe warunki: świnie utrzymywano w zakładzie dokonującym wysyłki i nie przemieszczano ich z tego zakładu przez okres co najmniej 30 dni poprzedzających datę przemieszczenia lub od urodzenia, jeśli są młodsze niż 30 dni, a w tym okresie nie wprowadzono żadnych innych świń, świnie zostały poddane badaniu klinicznemu, jeżeli istnieje konieczność – pobranie krwi od świń przed wysyłką w celu przeprowadzenia badań w kierunku ASF, urzędowy lekarz weterynarii przeprowadził wizytę w zakładzie dokonującym wysyłki z odpowiednią częstotliwością, wdrożono środki bioasekuracji, prowadzony jest monitoring bierny – monitoring narządowy(...).
Niektórzy kupujący obniżają ceny za tuczniki ze stref z ograniczeniami
- Gospodarze, którzy „wpadli” do stref z większymi ograniczeniami, teraz sporo czasu spędzają na załatwianiu spraw administracyjnych przed sprzedażą tuczników - mówi jeden z rolników. - Ważne, że chociaż w taki sposób mogą je sprzedać, ale przykre, że niektórzy kupujący wykorzystują ich trudną sytuację i oferują niższe stawki, nawet o ponad 20 groszy mniej za kilogram tucznika w wadze żywej.
