Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz przed obróbką

Beata Alukiewicz
Jabłka działają jak miotła w jelitach.
Jabłka działają jak miotła w jelitach.
Błonnik zapobiega wielu schorzeniom: cukrzyca, miażdzyca, nowotwory. Jest także świetnym preparatem odchudzającym.

Szukaj błonnika

Szukaj błonnika

- Jabłka - są źródłem błonnika, a także: jeżyny, maliny, marakuja, porzeczki czarne, czerwone i białe, banany, brzoskwinie, suszone owoce - daktyle, figi, morele, rodzynki, śliwki, orzechy, sezam.
- Musli z otrębami i owocami - zawiera go najwięcej. Jest także w otrębach, chrupkach kukurydzianych, płatkach jęczmiennych, kukurydzianych, owsianych, pszennych i żytnich, kaszy jęczmiennej perłowej, pęczaku, kaszy gryczanej, ryżu brązowym.
- Chleb żytni razowy z soją i słonecznikiem - to skarbnica błonnika, ale ma go też chleb żytni pełnoziarnisty, pumpernikiel, chleb chrupki, chleb żytni razowy na miodzie, żytni razowy, graham.

Któż z nas nie lubi bielutkiego, pachnącego chleba, świeżutkiej, chrupiącej bułeczki. A jednak, te produkty, znane zaledwie od ponad 200 lat wcale nie służą naszemu zdrowiu. Są pozbawione najcenniejszego surowca, jaki znajduje się w ziarnie, czyli błonnika. Ale także wielu witamin i minerałów.

Co to są pełne ziarna?
- Produkty pełnoziarniste przygotowuje się z mąki nieoczyszczonej - tłumaczy dr Eliza Gruczyńska, specjalista żywienia i żywności. To znaczy, że przed zmieleniem z ziarna nie usuwa się zewnętrznej warstwy, tzw. okrywy nasiennej, która zawiera cenne składniki odżywcze, m.in. błonnik, witaminy i minerały. Innymi słowy: mąka, którą wykorzystuje się do produktów pełnoziarnistych, to zmielone całe ziarno zboża.

W naszych sklepach nie brakuje produktów pełnoziarnistych. Na przykład musli, specjalnie dobrane jogurty zawierające ziarna zbóż, kruche ciasteczka z ziarnami, itp. Bez problemu możemy też kupić chleb czy bułki z takiej mąki. Możemy je rozpoznać po ciemniejszym kolorze. Ale uwaga! Zdarzają się nieuczciwi producenci, którzy efekt ten osiągają nie dzięki zdrowej mące, ale dzięki dodaniu barwnika.

Odchudza i czyści jelita
Błonnik jest tak ważny w naszej diecie, kontroluje wiele bardzo istotnych procesów w organizmie. Błonnik ma unikalne zdolności adsorbowania wody dzięki czemu od czterech do sześciu razy zwiększa swoją objętość - w żołądku i jelitach tworzy się miękka, gąbczasta masa, a my mamy poczucie sytości. Nie sięgamy po przegryzki, nasze posiłki są mniejsze, nie przejadamy się i kontrolujemy wagę. Masa błonnikowa, działająca jak nasączona gąbka pobudza również perystaltykę jelit. W przypadku diety ubogo błonnikowej zbite masy pokarmowe przechodzą przez przewód pokarmowy aż kilka dni. Natomiast stosując dietę bogatą w błonnik, skracamy ten czas do 24 - 36 godzin. Błonnik hamuje też procesy gnilne w jelitach i działając jak miotła znakomicie oczyszcza je na całej ich długości. Zmniejsza przez to podrażnienie błony śluzowej jelit, co pomaga leczyć stany owrzodzenia.

Dla wszystkich
Pokarmy bogate w błonnik powinni zjadać chorzy na cukrzycę, osoby z podwyższonym poziomem cholestreolu i trójglicerydów we krwi. Blonnik działa jak odtrutka, dlatego jeśc powinni go po prostu wszyscy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska