Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławnicy chcą wrócić na sale rozpraw. Sędziowie społeczni są marginalizowani - mówią

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W wydziale cywilno-rodzinnym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy pracuje 72 ławników
W wydziale cywilno-rodzinnym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy pracuje 72 ławników Polskapress
Nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego ławnicy zostali usunięci z sal rozpraw. Zmiany w prawie dopuszczają też możliwość przeprowadzenia rozpraw karnych online, czyli również bez ich udziału. Ławnicy chcą nowelizacji, która usunęłaby niekorzystne dla nich zapisy.

Zobacz wideo: Pracownicy Biedronki nie chcą pracować w niedziele

Ławnicy z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy mówią, że próbowali zainteresować swoją sytuacją lokalnych parlamentarzystów, ale na razie bez odzewu.

To Cię może też zainteresować

- Niektórzy posłowie głosowali za przyjęciem zmian niekorzystnych dla nas, ale i dla całego wymiaru sprawiedliwości automatycznie, bez głębszej refleksji. A my jesteśmy rugowani z systemu wymiaru sprawiedliwości - mówi Benedykt Partyka, przewodniczący Rady Ławniczej Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni zbierze się Rada Ławnicza, mamy nadzieję, że do tego czasu otrzymamy pozytywną opinię Rady Miasta Bydgoszczy w kontekście zmian, których domagamy się w feralnych, dopiero co przyjętych nowelizacjach.

Ławnicy zwracają się do bydgoskich radnych, bo to właśnie oni (między innymi) wydawali opinie dotyczące składu ławniczego choćby dla SO w Bydgoszczy. - Następnie te pozytywnie zaopiniowane kandydatury były kierowane już do sądu, który powoływał ławników - dodaje Partyka.

Zmiany ukryte w ustawie

A chodzi o nowelizację ustawy przyjętej 25 maja, a w czerwcu podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa reorganizująca pracę sądów na czas pandemii (i rok po niej) weszła w życie 3 lipca. Ławników niepokoją, m.in. takie jej zapisy:

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich (...) rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych
umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem
obrazu i dźwięku (posiedzenie zdalne), z tym że osoby w nim uczestniczące, w tym członkowie składu orzekającego, nie muszą
przebywać w budynku". Ponadto "w pierwszej i drugiej instancji sąd rozpoznaje sprawy w składzie jednego".

- Tak zawoalowane i ukryte zmiany dają nam prawo domniemać, że ustawowe wprowadzenie zmian w KPC utrwali się na zawsze i zredukuje ławników z sądów powszechnych o ok. 4 000 ławników pod pretekstem pandemii - zwracają uwagę ławnicy zrzeszeni w Krajowej Radzie Sędziów Społecznych.

Ławnicy OS w Bydgoszczy protestują przeciwko ustawie która ogranicza ich udział w orzekaniu mówiąc wprost, iż ich zdaniem doszło do złamania Konstytucji RP. - Przeciwstawiamy się usuwaniu przedstawicieli społeczeństwa z wymiaru sprawiedliwości przez nie przemyślane działania władz ustawodawczych i wykonawczych - mówi Benedykt Partyka. - Nie zrobiono tego w 2020 roku, gdy w Polsce chorowało na COVID 19 ponad 25 tysięcy osób. Wtedy też występowaliśmy w sądach w niepranych od dawna togach, mimo iż wielokrotnie wnioskowaliśmy do sądu o przeprowadzenie czyszczenia. Odpowiedź była ta sama - brak pieniędzy.

Stowarzyszenie Krajowa Rada Sędziów Społecznych wylicza, że od lat redukuje się w Polsce liczbę ławników - np. w latach 2007-2014 ubyło ich 40 tys. Obecnie jest ich 14 tysięcy. "Dla przykładu nasi sąsiedzi Niemcy, w swoim wymiarze sprawiedliwości angażują ok. 60 000 ławników, trzykrotnie więcej na statystycznego mieszkańca niż Polska!" - czytamy w liście do rad ławniczych.

Ławnicy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 127 zł za dzień zasiadania w składach orzekających w sprawach cywilnych i karnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska