Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między nami

Wanda Ponikiewska, dr nauk med., specjalista seksuolog i psychiatra

     Zwracam się do Pani doktor z prośbą o pomoc. Moja mama, osoba w podeszłym wieku od kilku miesięcy używa tylko w nocy pampersa.
     Obecnie chciałaby zrezygnować z nich i nie wie w jaki sposób można się odzwyczaić
- CÓRKA.

     Niektóre osoby w podeszłym wieku w wyniku osłabienia czynności zwieraczy, w tym przypadku odpowiadających za mikcję, są zmuszone, nolens volens, do stosowania pampersów celem uniknięcia moczenia nocnego. W ciągu dnia sygnały pochodzące z centralnego układu nerwowego, tzn. w stanie czuwania, są silniejsze i chory zazwyczaj kontroluje czynności fizjologiczne oddawania moczu.
     Proces starzenia polega na powolnym wyczerpywaniu się różnych funkcji organizmu. U jednych najpierw słabną funkcje intelektualne, pamięciowe, funkcje poznawcze, u innych osób, z zaawansowanym procesem miażdżycowym, odbiór bodźców i różnych sygnałów pochodzących z wewnętrznych organów ciała ludzkiego i tych pochodzących z zewnątrz bywa bardzo osłabiony aż do zaniku włącznie.
     Aby wzmocnić odbiór bodźców będących niejako w uśpieniu, należy poddać chorego leczeniu odwracającemu ten powolny, a niekiedy ostry proces starzenia się organizmu.
     Rada jest następująca: aby zmniejszyć ryzyko moczenia nocnego należy zastosować pewien reżim dietetyczny: podawanie płynów i posiłków do godz. 18.00, przed położeniem się na spoczynek konieczne jest oddanie moczu, po czym, w razie wybudzenia się przez chorego w nocy, nakłonienie go również do tej czynności. W nagrodę można stosować rzadziej pampersy, np. co drugi lub co trzeci dzień aż do powolnego wycofywania się z tego rytuału. Wszelkie oznaki niepokoju w czasie snu chorego powinny prowadzić do udzielenia mu pomocy w mikcji, gdyż jak uczy doświadczenie w chwilę po takim niespokojnym zachowaniu następuje bezwiedne oddanie moczu.
     Ale na tym nie koniec. Taki reżim należy wzmocnić przez podanie leku z grupy neuroleptyków, mam na myśli Tofranil (Imipramina) w dawce 25 mg wieczorem (jest to jedna tabletka). Takie postępowanie bywało wdrażane, przez dziesięciolecia, u dzieci moczących się, ze skutkiem pozytywnym. Przy tym osoby zajmujące się takim chorym były szkolone w jaki najbardziej skuteczny sposób pomóc cierpiącym (w domu atmosfera spokojna, żadnych krzyków czy awantur w razie incydentu związanego z nieakceptowaną mikcją).
     Należy udać się z matką do lekarza pierwszego kontaktu, który być może skieruje do lekarza psychiatry lub neurologa, a może sam zastosuje odpowiednie nowoczesne leczenie.
     Powtarzam: chodzi o wzmocnienie funkcji poznawczych oraz ponowne wyćwiczenie mechanizmów, które uległy zmęczeniu w procesie powolnego starzenia się. Opisany stereotyp dynamiczny, który zawiaduje naszym organizmem, został wyeliminowany. A więc trzeba go jak najszybciej odbudować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska