Mistrzostwa świata w koszykówce. Zwycięstwo z Wybrzeżem Kości Słoniowej! Polska niepokonana w grupie A

Zaktualizowano
Adam Waczyński zagrał najlepszy mecz na MŚ
Adam Waczyński zagrał najlepszy mecz na MŚ Karolina Misztal
Mistrzostwa świata w koszykówce. Polska - Wybrzeże Kości Słoniowej. Jest trzecie zwycięstwo na mistrzostwach świata! Nasi koszykarze teraz będą walczyć o ćwierćfinał.

Polska - WKS 80:63 (20:24, 16:8, 19:17, 25:14)
POLSKA: Waczyński 16 (3), 6 as., Ponitka 12 (1), Slaughter 7 (1), Cel 5 (1), Hrycaniuk 4 oraz Kulig 14 (1), 7 zb., Balcerowski 8, 6 zb., Sokołowski 6, Koszarek 6 (2), 5 as., Olejniczak 2, Gruszecki 0, Łączyński 0
WKS: Abouo 23 (2), Thompson 18 (2), Diabate 9 (1), Zerbo 4, Edi 1 oraz Adjehi 2, Fofana 2,Bamba 2, Pamba 2.

Teoretycznie - to był najłatwiejszy rywal w grupie. Ale też dwoma zwycięstwami Polska postawa sobie wysoko poprzeczkę. Trzeba było tym razem poradzić sobie z presją zdecydowanego faworyta i szansą na ćwierćfinał, który byłby wielką sensacją.

Mistrzostwa świata w Chinach: Polska wygrywa

- Wiedziałem, że dwa pierwsze mecze w Chinach będą dla nas najważniejsze. Udało się wygrać i teraz możemy powalczyć o ósemkę, jeżeli dalej będziemy się wspierać i grać razem - podkreśla Mateusz Ponitka.

Trener Mike Taylor nie ukrywał, że chciał w ostatnim meczu dać nieco odpocząć liderom kadry. Była to też okazja do poprawienia mankamentów. Zwłaszcza w rzutach z dystansu Polska miała jeszcze wielkie rezerwy - 26,5 proc. w dwóch pierwszych meczach. Było lepiej. Mecz z WKS zakończyliśmy z 43-procentową skutecznością, choć wypracowaną dopiero po przerwie.

MISTRZOSTWA ŚWIATA - TERMINARZ, WYNIKI, TRANSMISJE W TV - SPRAWDŹCIE!

Polska - WKS: trudny początek

Zaczęliśmy jednak w swoim żelaznym ustawieniu i nie najlepiej. Znowu Polacy nie trafiali z dystansu, lepiej szło rywalom, którzy prowadzili 10:6. Trzeci raz powtarzał się scenariusz, w którym przeciwnik był bezbłędny z dystansu w 1. kwarcie (4/4), my mieliśmy marne 2/7. Kiepsko było także z wolnych do przerwy.

Najlepszym graczem w dotychczasowych starciach w zespole WKS był naturalizowany Amerykanin Deon Thompson - zdobywał średnio 11 punktów, 6,5 zbiórki i 1,5 asysty. Były gracz Żalgirisu Kowno, a od nowego sezonu kolega Adama Waczyńskiego w hiszpańskiej Maladze. W 1. połowie groźniejszy był jednak obwodowy Charles Abouo (12 pkt, 5/6 z gry), po którego trafieniach było 20:26.

MŚ 2019 w Chinach: Polska niepokonana

Początkowo brakowało pomysłów, aby skruszyć twardą, fizyczną obronę WKS pod koszem. Dopiero w w 2. kwarcie oparliśmy się na lepszej defensywie, która dały szanse na szybkie ataki. Od razu też było więcej miejsca na parkiecie i Koszarek przełamał niemoc z dystansu. Co ważne, prowadzenia dała nam rezerwowa piątka, już w 1. kwarcie pojawił się Karol Gruszecki, który w ogóle nie grał z Chinami.

Aleksander Balcerowski: Mój występ? Jestem zadowolony, gdy drużyny wygrywa. Na tym się koncentruję. Nie myślę wiele, staram się robić to, co czuję na parkiecie. Trenerzy i koledzy dają mi większość pewność siebie.

W 2. kwarcie panowaliśmy na parkiecie, ale tuż przed przerwą zaliczyliśmy całą serię strat. Afrykanie nie wykorzystywali tych okazji, w 2. kwarcie za 3 mieli 0/8 za 3.

Po przerwie wróciła do gry wyjściowa piątka, ale to nie był najlepszy dzień tych graczy. Nie kleiły się akcje w ataku, znowu pojawiły się straty, słabszy dzień miał A.J. Slaughter. To był jeden ze słabszych fragmentów Polaków w turnieju. Przewaga stopniała do 2 punktów.

To była ciężka walka o każdy punkt. Dopiero na początku ostatniej kwarty, po ładnej kontrze duetu Koszatek - Ponitka, po raz pierwszy Polska prowadziła dwucyfrowo (59:49). Od tego momentu już panowaliśmy na parkiecie, a im bliżej było końca, tym lepiej wygląda gra zespołu.

Mistrzostwa świata koszykarzy: Polska w 2 rundzie

Najbardziej zadowolony był chyba Adam Waczyński. Torunianin w pierwszych dwóch meczach miał 29 proc. z gry i 22 proc. za 3. W środę przełamał się i zagrał świetny mecz (6/7 z gry).

- Cieszę się ze zwycięstwa. Nie było łatwo, WKS postawiło trudne warunki, to bardzo solidny zespół. Każdy z nas wyszedł na parkiet i dał z siebie wszystko - powiedział dla TVP Sport "Waca", wybrany zresztą najlepszym zawodnikiem meczu.

Polska z bilansem 3-0 wędruje do drugiej rundy turnieju. Teraz zagramy w piątek i niedzielę z Rosją i Argentyną. Stawką awans do najlepszej ósemki na świecie.

polecane: FLESZ: Decydujące mecze kadry w eliminacjach Euro 2020