Spornym, budzącym kontrowersje wariantem przebiegu S5 przez południową część gminy Grudziądz jest tzw. "zielony" (przyp. red. oprócz tego są jeszcze dwa inne) biegnący przez sołectwa:
- Biały Bór
- Pieńki Królewskie
- Piaski
- Hanowo
- Turznice
- Linarczyk
Masowa korespondencja do mieszkańców gm. Grudziądz z firmy projektowej S5. I ich protest
Wariant ten bowiem biegnie przez najbardziej zurbanizowane tereny, a co za tym idzie wiąże się z wyburzeniami domów, ingeruje w przyrodę a także będzie oznaczał spore uciążliwości dla posesji które będą sąsiadowały z S5. Od kilku miesięcy mieszkańcy ww. miejscowości wyrażają stanowcze "NIE" dla tego wariantu. Sprawa ponownie wywołała niepokoje gdy ludzie niedawno otrzymali z firmy projektowej "Trakt" pisma, a w nich prośba o zgodę na wykonanie badań gruntu na posesjach. Wraz z pismem była dołączona nawet zwrotna, zaadresowana koperta i znaczek. - To już jest jasny sygnał dla nas, że coś jest na rzeczy - mówią mieszkańcy Białego Boru, Turznic i pozostali, którzy otrzymali korespondencję z "Traktu" a obawiają się o swoje domy, troszczą o przyrodę. I stanowczo podkreślają: - Nie ma na to naszej zgody!
Napisali petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy i Olsztynie, w której wyrażają stanowczy sprzeciw wobec projektowania i dalszych prac nad tzw. "zielonym" przebiegiem trasy S5 na terenie gm. Grudziądz. Czytamy m.in. "Kontynuacja prac projektowych i realizacja drogi ekspresowej S5 spowoduje:
- wysiedlenie wielu mieszkańców i wyburzenia około 150 domów!
- konieczność mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ekspresowej;
- podział południowej części Gminy Grudziądz na pół;
- ingerencje w unikatowe tereny przyrodnicze;
- ograniczenie rozwoju urbanistycznego Gminy Grudziądz
.
Pomimo naszego jednoznacznego i niezmiennego stanowiska GDDKiA nie uwzględniła wniosków mieszkańców narażając ciągłość struktur funkcjonalno-przestrzennych, ekologicznych i społecznych, zagrażając naszej Małej Ojczyźnie. Przeciągająca się niepewność o losy naszych domów powoduje życie w niepewności i zagrożeniu.(...)".
Mieszkańcy, osoby które popierają petycję mogą ją podpisywać w trzech punktach do piątku, 18 listopada:
- świetlica "Leśny Zakątek" w Białym Borze (w godz. 8-15)
- sklep "U Puki" przy ul. Szosa Toruńska 78 a
- sklep "Basieńka" w Piaskach
Poseł Szymański z KO: "Nie można realizować jakichkolwiek inwestycji na krzywdzie ludzkiej"
Mieszkańców w walce przeciwko wyborowi wariantu "zielonego" S5 przez gm. Grudziądz wspiera także grudziądzki poseł Tomasz Szymański z Koalicji Obywatelskiej. Także zaniepokojony sygnałami od mieszkańców o masowej korespondencji z "Traktu" chcącego wykonywać badania gruntu na ich posesjach wystosował pismo do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury. Czytamy w nim m.in. "Stanowczo sprzeciwiam się tego typu działaniom. Po raz kolejny apeluję o odstąpienie od dalszego rozpatrywania przebiegu drogi ekspresowej S5 przez tereny zamieszkałe. Nie można realizować jakichkolwiek inwestycji na krzywdzie ludzkiej. (...) Mieszkańcy gminy Grudziądz cały czas z ogromnym niepokojem obserwują kolejne działania związane z planowaną budową przedmiotowej drogi, gdyż zdają sobie sprawę że mogą one wiązać się z wyburzaniem ich domów będących centrum życia rodzinnego".
Wójt gm. Grudziądz: Nie ma komunikacji z organami gminy Grudziądz w sprawie przebiegu S5
W tej sprawie także stanowisko zaprezentował wójt gm. Grudziądz, Andrzej Rodziewicz. Wystosował pismo do firmy "Trakt" z żądaniem odpowiedzi na jakiej podstawie i w jakich okolicznościach podejmowane są działania przez "Trakt" związane z wykonaniem badania gruntu na działkach mieszkańców gm. Grudziądz w obrębie planowanego przebiegu S5 w wariancie tzw. zielonym. Czytamy m.in. w piśmie "(...) na obecnym etapie brak jest jakichkolwiek informacji o podjęciu decyzji dotyczącej ostatecznego wyboru wariantu przebiegu trasy. (...) Wskazujemy także na dalszy brak komunikacji z samorządem przy ustalaniu przebiegu inwestycji tak znacząco oddziaływującej na środowisko, mieszkańców i całą infrastrukturę Gminy przy jednoznacznym podejmowaniu działań faktycznych, prowadzić może do niepotrzebnych napięć społecznych".
Wójt Rodziewicz jednocześnie przypomina o wskazywanym w czasie konsultacji społecznych z mieszkańcami optymalnym wariancie przebiegu S5 przez gm. Grudziądz, czyli wzdłuż wariantu tzw. czerwonego z modyfikacjami polegającymi na przejściu w 82 kilometrażu z wariantu "czerwonego" na tzw. wariant różowy w kierunku nowoprojektowanego węzła autostrady A1 do miejscowości Wirwajdy.
Jak poinformował wójt Rodziewicz, póki co gmina nie otrzymała odpowiedzi na pismo wysłane 28 października br. do "Traktu". "Gazeta Pomorska" także czeka na odpowiedzi z GDDKiA odnośnie m.in. terminu konsultacji społecznych, tego czy do analiz został przywrócony wariant z budową mostu w północnej części gm. Grudziądz. Gdy je otrzymamy, będziemy publikowali.
Mieszkańcy Gminy Grudziądz: Droga S5 - TAK, ale NIE przez na...
