Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tucholski. Jak zatrzymać wodę w Borach Tucholskich. Czy jest na to sposób?

Anna Klaman
Anna Klaman
Zimą nie ma problemu ze stanem wód, gorzej jest latem
Zimą nie ma problemu ze stanem wód, gorzej jest latem Fot. Marek Weckwerth/Zdjęcie ilustracyjne
W powiecie tucholskim tak jak i całym kraju są problemy ze stanem wód. Suche lata sprawiają, że ich poziom jest niski. Co można zrobić, by zatrzymywać wodę deszczową? Na tę okoliczność przepytywany był na ostatniej sesji kierownik Nadzoru Wodnego w Tucholi.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Przemysław Kornacki, kierownik Nadzoru Wodnego w Tucholi, przyznał, że w ciekach zaczyna brakować wody. I poinformował, że instytucja podejmuje działania, żeby wodę zatrzymywać na urządzeniach piętrzących. Bo ostatnie lata są suche i ubogie w opady.
Radni mieli pytania.

Michał Skałecki dopytywał o szczegóły: - Wiemy, że powinniśmy zasoby chronić, wodę zbierać, że są pewne projekty, które pozwalają na gromadzenie wód odpadowych. Czy są cieki, w których jednoznacznie wody brakuje? Czy są projekty, które pozwalają na tańsze gromadzenie przez mieszkańców wód opadowych?

- Jeżeli chodzi o wody deszczowe, Wody Polskie jako instytucja takiego programu nie ma wypracowanego - stwierdził kierownik. - Ale jest program "Moja Woda", który daje możliwości zatrzymywania wody w zbiornikach. Można składać wnioski do WFOŚ.

Woda w Borach - chcą konserwować i budować

Przemysław Kornacki dodał, że instytucja zgłosiła w swoich wnioskach budowle hydrotechniczne i zastawki w ramach programu kształtowania zasobów wodnych. - Czekamy na decyzje z Warszawy, jakie nasze projekty zostały przyjęte - mówił. - Chodzi o istniejące budowle piętrzące, które chcielibyśmy wyremontować. Zostały wskazane też inne punkty na ciekach, na których będzie możliwość zatrzymania wody po wykonanej konserwacji.
Z obserwacji Wód Polskich wynika, że na górnych odcinkach rzek i kanałów w okresie wczesnej wiosny i po zimie cieki mają w korycie wodę, ale później, jak przychodzi okres letni, wody zaczyna brakować.
Trzeba też wykonywać tzw. prace utrzymaniowe, bo wystarczy niewielki, obfity deszcz i woda może wystąpić z cieków, a wtedy rolnicy zgłaszają podtopienia. Jednak dotąd żaden nie wystąpił o odszkodowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska