Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak na nasz organizm działają cebula, czosnek i por. Mamy listę właściwości tych roślin

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Cebula żółta ma właściwości bakteriobójcze, ale traci je po ugotowaniu. Zachowuje jednak inne, cenne działanie
Cebula żółta ma właściwości bakteriobójcze, ale traci je po ugotowaniu. Zachowuje jednak inne, cenne działanie Pixabay
Cebule mają duże znaczenie w żywieniu dzięki właściwościom korzystnym dla zdrowia. Powstrzymują zmiany miażdżycowe, zmniejszają bóle reumatyczne, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Cebule warto włączyć do diety. Sprawdźcie, jakie mają zalety.

Cebula zwyczajna pochodzi z południowej Azji Środkowej, jest znana od 5000 lat p.n.e. W Polsce rozpowszechniła się w XIV wieku. To gatunek dwuletni. W pierwszym roku wytwarza cebulę, a w drugim nasiona. Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają uprawie cebuli. Minimalna temperatura kiełkowania nasion wynosi 5 - 6 stopni C, a optymalna - 18 stopni C. Cebulę można uprawiać trzema metodami: z siewu, rozsady lub z dymki. Najczęściej stosowana jest uprawa cebuli z siewu wiosennego. Cebula jest rośliną bardzo wrażliwą na zachwaszczenie. Najgroźniejsze są: chwastnica jednostronna i perz, ponieważ powodują znaczne straty plonu.

Cebula występuje w kilku odmianach:

  • cebula czerwona ma delikatny smak
  • cebula cukrowa ma lekko słodki smak
  • cebula biała ma czosnkowy aromat
  • cebula żółta (najczęściej używana w polskiej kuchni) ma ostry smak

Cebule ważne dla zdrowia to też czosnek i por

  • cebula zwyczajna - ma właściwości bakteriobójcze, ale traci je po ugotowaniu. Zachowuje natomiast inne korzystne działania: hamuje zmiany miażdżycowe w układzie krwionośnym, składniki w niej zawarte potrafią rozłożyć fibrynę, nierozpuszczalne białko powstające w czasie krzepnięcia krwi (skrzepy), w dużym stopniu zapobiega negatywnym skutkom tłustej mięsnej diety. W stanie surowym jest ciężkostrawna i może być nie tolerowana przez niektóre osoby. Ponadto cebula, dzięki wysokiej zawartości potasu (146 mg/100 g) może przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego
  • czosnek pospolity - dodawany do potraw gotowanych i smażonych traci przykry zapach i wówczas specyficzny smak wzbogaca potrawę. Głównym atutem czosnku są jego właściwości zdrowotne. Czosnek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc równocześnie przed zgagą, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na drogi oddechowe, reguluje florę bakteryjną i sprzyja lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych. Działa jak łagodny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwrobacze;
  • por - stanowi doskonały dodatek do zup (np. rosołu). Gotowany por może być też bazą do tart, zapiekanek i sosów. Aby był bardziej strawny, można go gotować, dusić lub przyprawić ziołami, które poprawiają trawienie, np. bazylią, majerankiem lub tymiankiem. Surowy dobrze komponuje się z surówkami i sałatami. Zawiera fosfor, wapń, nieco witaminy C, w niewielkich ilościach witaminy B1, B2, karoten i kwas nikotynowy. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie pora na anemię, bóle reumatyczne, a także - w postaci syropu - na kaszel u dzieci.

Źródła: Instytut Ogrodnictwa Skierniewice, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska