https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są objawy niedobory żelaza. To właśnie te symptomy powinny cię zaniepokoić

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Żelazo to składnik niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. Jego niedobory są groźne dla zdrowia i powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak diagnozuje się i leczy niedobory żelaza? Jakie badania laboratoryjne warto wykonać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Spis treści

Żelazo – cenny pierwiastek

Żelazo to cenny pierwiastek chemiczny, biorący udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Teoretycznie powinien być on dostarczany wraz z pożywieniem, jednak czasem mimo zdrowej diety nadal wiele osób cierpi na jego niedobór. Co wtedy?

Niedobór żelaza – badania laboratoryjne

W celu zdiagnozowania niedoborów żelaza najczęściej zleca się wykonanie badań laboratoryjnych. Pacjent musi udać się rano na czczo na pobranie krwi. Dla diagnostyki ważne jest przede wszystkim stężenie żelaza oraz ferrytyny, jak również podstawowa morfologia z rozmazem (widać w niej m.in. ilość czerwonych krwinek). Niskie poziomy tych czynników oznaczone w badaniu, jak również wywiad z pacjentem na temat jego dolegliwości jest podstawą dla lekarza do rozpoczęcia leczenia.

Żelazo i ferrytyna - badania

Wynik żelaza w pobranej krwi określa jedynie jego aktualny stan, zatem sam w sobie nie jest do końca miarodajny. Z kolei poziom ferrytyny pokazuje jakie zapasy(magazyn) żelaza mamy w organizmie. Może się zdarzyć tak, że wynik żelaza i ferrytyny nie pokrywają się ze sobą. Przykładowo, w dzień poprzedzający badanie jedliśmy dużo mięsa czy buraczków, jednak podejrzewamy u siebie anemię.

W związku z tym wynik żelaza będzie wysoki (przez posiłki), jednak ferrytyny niski (brak zmagazynowanego żelaza). Działa to również odwrotnie – danego dnia stężenie żelaza może być poniżej normy, jednak wysoki poziom ferrytyny informuje nas, że mamy zapas żelaza w organizmie więc nie musimy się niczym przejmować.

Niedobór żelaza – leczenie

Leczenie niedoborów żelaza zależne jest od wyników badań laboratoryjnych. W przypadku bardzo dużych niedoborów, czy problemów jelitowych (niska wchłanialność składników odżywczych) zalecana jest suplementacja tego pierwiastka. Jednak osoby ogólnie zdrowe lub mające małe niedobory mogą uzupełnić żelazo poprzez odpowiednią dietę. Ma to dwie zalety. Po pierwsze, suplementy z żelazem często powodują mdłości i bóle żołądka. Po drugie, urozmaicenie diety zawsze wyjdzie nam na dobre.

Niedobór żelaza – objawy

Niedobór żelaza powoduje nie tylko anemię, ale i szereg innych dolegliwości. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Kiedy warto udać się do lekarza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej galerii.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska