Kiszenie zmniejsza wyjściową zawartość cukru w warzywach i owocach, tym samym obniża się ich kaloryczność. Zwiększa też strawność warzyw i owoców, bo eliminuje z produktów niektóre niepożądane substancje uważane np. gazotwórcze cyjanki, tioglikozydy oraz zmniejsza poziom substancji antyodżywczych (kwas szczawiowy i azotany).
Poznaj z naszej galerii 10 zalet jedzenia kiszonek
Choć nie jest prawdą, że kiszonki mają więcej witaminy C niż świeże warzywa i owoce, to fermentacja stabilizuje witaminę C. Nie ulega ona rozpadowi. Ponadto w kiszonkach mamy silne przeciwutleniacze – witaminy A i E. Służą one nie tylko wyglądowi skóry, włosów i paznokci, ale także przeciwdziałają starzeniu się organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania np. na nowotwory.
Podczas fermentacji powstają witaminy B2 i PP. Kiszonki mają ich znacznie więcej niż produkt surowy. Witaminy te korzystnie wpływają m.in. na układ nerwowy, przemianę materii, regenerację tkanek, funkcjonowanie mózgu
Fermentacja zwiększa też przyswajalność wapnia i żelaza. Dlatego zaleca się je w profilaktyce osteoporozy, osteopenii i anemii. Zobaczcie w poniższej galerii, co dzieje się z naszym organizmem po jedzeniu kiszonek.
Kiszonki zawierają cenne witaminy i składniki mineralne:
- witaminy A, B, C, E i PP
- wapń
- żelazo
- potas
- magnez
- fosfor
Warto wiedzieć, że podczas kiszenia powstaje acetylocholina, która poprawia perystaltykę jelit, obniża ciśnienie krwi, wspomaga przekazywanie bodźców nerwowych. Wpływa korzystnie na serce, pracę przewodu pokarmowego, procesy pamięciowe, sprawność mięśni i odpoczynek organizmu. Włączenie kiszonek do menu wspomaga odnowę flory bakteryjnej, osłabionej np. przez antybiotyki lub częste stosowanie leków przeciwbólowych. J
Jakie warzywa/owoce nadają się do kiszenia?
- kapusta
- ogórki
- pomidory
- arbuz
- cukinia
- kalafior
- rzodkiewki
- kalafior
- papryka
- buraki
- marchew
