W nowym kodeksie pracy niewykorzystany urlop przepadnie. A co z nadgodzinami?

  • Gazeta Pomorska

(jz)

Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie - to jedna z najważniejszych planowanych zmian w kodeksie pracy. Chociaż doniesienia, które pojawiały się na początku roku póki co mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione, a na pierwszy ogień pójdą przepisy dotyczące urlopu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy.

Nowy kodeks pracy 2019. Zapowiadane duże zmiany

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską pracowała nad zmianami w kodeksie pracy 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace a swoje propozycje przedstawiła resortowi pracy.

Propozycje komisji wzbudziły wielkie kontrowersje oraz protesty zarówno ze strony związków zawodowych, jak i pracodawców. Najwięcej emocji budziły przepisy dotyczące możliwości zwolnienia pracownic w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie, czy płacy za nadgodziny.

Nowy Kodeks Pracy 2019. Urlop na nowych zasadach. Zobacz, co się zmieni!

Po krytyce, z jaką spotkały się niektóre pomysły, przekazano informację, że wprowadzone zostaną tylko niektóre zmiany oraz że nastąpi to etapowo. Kodeks Pracy na początek zostanie więc znowelizowany w kwestii urlopu. Poniżej piszemy jednak, co planuje rząd w dłuższej perspektywie.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w urlopach

W kwestii urlopów komisja proponuje znieść obecnie obowiązujący podział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu do 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Ma być jednakowo dla wszystkich. A to dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego.

Do przepracowanego okresu zalicza się także czas nauki – za ukończenie danego rodzaju szkoły, do stażu pracy dolicza się określoną liczbę lat:

  • zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – nie więcej niż 3 lata
  • średnia szkoła zawodowa – nie więcej niż 5 lat
  • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat
  • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata
  • szkoła policealna – 6 lat
  • szkoła wyższa – 8 lat

Istotne jest to, że okresy te nie sumują się.
Znowelizowany Kodeks Pracy w 2019 roku ma wprowadzić dla każdego ten sam wymiar urlopu – 26 dni, niezależnie od dotychczasowego stażu pracy. Nieste

Komisja rozważa też rozwiązanie, by urlop trzeba było wykorzystać w danym roku kalendarzowym, nie można by go „chomikować”. W wyjątkowych sytuacjach mógłby przejść na rok następny. - Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale przepisy mają wzmacniać uprawnienia kierownicze pracodawcy - mówi prof. UKSW Monika Gładoch, kierownik katedry prawa pracy. - W planie urlopowym strony powinny ustalić urlop tak, by przesunąć go można było tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli miałby być przesunięty, musiałby być szybko wykorzystany. Zasadniczo byłoby niemożliwe, żeby pracownik powiedział, że nie chce iść na urlop.

Nowy kodeks pracy 2019. Zakaz pracy w trakcie urlopu?

Inaczej urlop przepadałby. Komisja wycofała się z pomysłu, by zabronić pracy w czasie urlopu. Rozważano myśl, by zabronić zatrudnienia się u innego pracodawcy w czasie urlopu.

Praca dla młodocianych [zasady]. Skończyłeś 16 lat? Mogą cię zatrudnić

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w umowach?

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę.

- Ma być większa ich baza umów - wyjaśnia Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

Nowością będzie zatrudnienie nieetatowe - czyli doraźne, kiedy pracodawca nie musi nam zapewnić pracy, ma nas na liście chętnych i podpisuje umowę wtedy, kiedy akurat potrzebuje pracowników. Pracownik będzie miał prawo odmówić przyjęcia takiej pracy, mimo zgłoszenia się.

Innym proponowanym rozwiązaniem jest umowa na czas wykonywania konkretnej pracy. Na nowo ma zostać zdefiniowane samozatrudnienie.

W kwestii czasu pracy komisja proponuje bardziej elastyczne formy. Chodzi o to, by pracodawca mógł dostosować czas pracy do potrzeb firmy.

Nowy kodeks pracy 2019 - praca domowa

Jedną z propozycji jest „praca domowa” - mini telepraca. To możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. - Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie można pracować w domu, albo gdy czekamy na jakiego fachowca, mechanika itp. - wyjaśnia prof. Gładoch.

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Przeczytaj koniecznie:
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Rolnik szuka żony 5. Kim są i czym zajmują się uczestnicy programu? [zdjęcia wszystkich kandydatów]
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]
Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.03.2019, 14:53

wszystko robią aby z tej Polski uciekać , rozumie że urlop nie wykorzystany trzeba wziąć do marca , ale żeby przepadał , jak pracodawca nie wysłał to niech wypłaci ekwiwalent. Każdy wie że z prywaciarzem nie ma gatki. Trzeba uciekać z tego kraju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
trzemu się nie mówi teraz tego ludziom przed wyborami

23.02.2019, 15:10

W Polsce robi się wszystko by z pracownika zrobić niewolnika

12.02.2019, 23:38

W dniu 12.02.2019 o 14:04, Emil napisał: Przecież to jakieś niewolnicze praktyki! Śmiech mnie ogarnia jak czytam jak to pracownik odmawia pójścia na urlop!!! To raczej pracodawcy nie chcą aby pracownik wypoczywał na urlopie. Pracownik ogarnięty wizją straty pracy wtedy urlopu nie bierze choć bardzo chce. Moim zdaniem urlop powinnien być z obligu i jeśli pracownik nie wybierze sobie okresu to pracodawca powinnien go wysłać przymusowo na urlop. 
 
Kolega emil widać że pracuje w śmieciowym zawodzie. w byle korpo, a nie są to jakieś szałowe miejsca pracy, jest często tak, że pracownicy wolą oszczędzic urlop w jednym roku by iść na 50 dni w kolejnym.

12.02.2019, 15:04

Przecież to jakieś niewolnicze praktyki! Śmiech mnie ogarnia jak czytam jak to pracownik odmawia pójścia na urlop!!! To raczej pracodawcy nie chcą aby pracownik wypoczywał na urlopie. Pracownik ogarnięty wizją straty pracy wtedy urlopu nie bierze choć bardzo chce. Moim zdaniem urlop powinnien być z obligu i jeśli pracownik nie wybierze sobie okresu to pracodawca powinnien go wysłać przymusowo na urlop. 

11.02.2019, 10:58

pomorska Propaganda hehe . jasne kobietę w ciąż może zwolnić nie zła Propaganda .

10.02.2019, 22:09

Taaa urlop ma być brany, u mnie było tak że kierowniczka z nadgodzin sciagała godziny i dawała wolne bo nie miał kto pracować, jak się chciało na urlop iść to w kolejce bylo 9 osób, nie było mowy o dublowaniu urlopów, jak już coś ustalone w końcu było to ktoś się zwalniał i trzeba było przyjść, na koniec roku jak się zwolnilam to zaleglego urlopu miałam 22 dni, a są tacy co mają po 40 dni.

09.02.2019, 22:46

Niech Nas Bóg w opiece ma! Nie każdy pracuje _"przez kompa" Bu hahaha. Chcesz zamówić jedzenie w restauracji? Nie ma problemu- Szef kuchni zrobi to w domu i jakoś podrzuci. ŻENADA!

04.02.2019, 14:33

Ludzie sami do tego doprowadzili i bardzo dobrze , zapiwrdalać na swych oprawców

23.01.2019, 00:50

W dniu 04.01.2019 o 20:17, Lis napisał: Niech nam wogole zabiora urlopy po co nam trzeba robic na tych ktorzy nas wykozystuja jak umia idzmy na social nic nie trzeba robic panstwo niech nam da a pracownikow szukajmy na ukrainie tylko za takie pieniadze nie chca pracowac tylko uciekaja za granice pl
 
Gdy urlop niewykorzystany przepada, to pracodawca zmuszony jest wypłacić ekwiwalent pieniężny za ten urlop.

23.01.2019, 00:48

Na 2019 rok weszły 3 zmiany w kodeksie pracy:
 
- sposób wypłacania wynagrodzenia pracownikom
- sposób prowadzenia akt osobowych
- sposób przechowywania akt osobowych.
 
Więcej zmian na razie nie wprowadzono, a ten artykuł jest nieaktualny.

13.01.2019, 10:42

Pisy- zabierzcie urlopy bo po co ludzią, dawać wszędzie bank godzin niech tyrają w lato w 40-to stopniowym upale na okrągło -to mjest państwo co wspiera pracownika.

04.01.2019, 21:18

No tu jest racja

04.01.2019, 21:17

Niech nam wogole zabiora urlopy po co nam trzeba robic na tych ktorzy nas wykozystuja jak umia idzmy na social nic nie trzeba robic panstwo niech nam da a pracownikow szukajmy na ukrainie tylko za takie pieniadze nie chca pracowac tylko uciekaja za granice pl

30.12.2018, 01:18

W dniu 29.12.2018 o 20:40, Bzdury napisał: I po co pisać coś, co nie wejdzie w życie i mącić ludziom w głowach? Przecież temat jest zamrożony. Rząd się wycofał.
Po raz kolejny, robimy szum i zamieszanie z czegoś czego nie wprowadzimy i nigdy nie zamierzamy wprowadzać bo jesteśmy komunistami z PiS-u.

29.12.2018, 23:20

Jak zwykle dziady z pisu uwalą uczciwych pracowników.

29.12.2018, 21:40

I po co pisać coś, co nie wejdzie w życie i mącić ludziom w głowach? Przecież temat jest zamrożony. Rząd się wycofał.

28.12.2018, 09:52

Napisane byle dodać artykuł, który jest zbędny bo nic z niego nie wynika, opierać się na przypuszczeniach i domysłach - nie profesjonalne. 

27.12.2018, 09:16

Dalej nic z tego tekstu nie wynika po co wogole coś pisać jakieś domysły.

27.12.2018, 09:14

Dalej nic z tego tekstu nie wynika po co wogole coś pisać jakieś domysły.

26.12.2018, 23:48

Znów piszecie nieprawdę. dajcie spokój. Jak tak można .czy w jesteście normalni

26.12.2018, 11:36

Niemiecki wlasciciel szczuje od kilku miesięcy tym samym nieprawdziwym tekstem

25.12.2018, 19:04

Dlaczego można sądzić się z pseudopracodawcą i domagać się zapłaty zaległych składek emerytalnych i urlopów tylko z ostatnich trzech lat (pracodawcy chcą nawet skrócenia tego okresu do roku), uważam, że w tym przypadku nie powinno być przedawnienia! Jeżeli ktoś świadomie oszukiwał skarb państwa i pracowników przez 20 lat, niech płaci za 20 lat. A czym, własnym majątkiem. Jeżeli firma nielegalnie stosowała umowy o dzieło lub umowy zlecenia, zamiast umów o pracę, musi liczyć się z tym, że przez lata świadomie łamała prawo i oszukiwała i powinna ponieść konsekwencje prawne! Gdzie są organy państwowe kontrolujące praworządność w kraju?
 

25.12.2018, 02:26

Ten artykuł pojawia się w kółko w sieci i ma bardzo niewiele wspólnego z prawdą. Po co ktoś takie brednie bez pokrycia wypisuje.

24.12.2018, 00:01

MASA LUDZI PRACUJĄCYCH NA   UMOWACH ZLECENIU   BEZ URLOPÓW,TO KPINA.  GDZIE SOLIDARNOŚĆ I DUDA,GDZIE RZĄD PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI.  ONI POTRAFIĄ DBAĆ O SIEBIE. RESZTA NIECH PRACUJE ZA MISKĘ RYŻU.

22.12.2018, 05:21

A co z kobietami w ciąży i na macierzyńskim też im urlop przepadnie ?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3