Władze gminy Wielgie stawiają zarówno na rozwój infrastruktury, jak i działalności kulturalnej

Artykuł sponsorowany
W gminie Wielgie rozpoczęły się wiosenne porządki. W ruch poszły szczotki i łopaty, by zlikwidować wszelkie pozostałości po zimie. Zostały tu zaangażowane osoby w ramach prac społecznie użytecznych, a także robót publicznych i prac interwencyjnych. W podobny sposób są wykonywane drobne naprawy na drogach typu przebudowa przepustów czy budowa chodników.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne

- Dzięki temu, że sporo prac wykonujemy sposobem gospodarczym, możemy zrobić dużo więcej – mówi Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie. – Nic tak nie razi, jak nieporządek, a pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Czyste chodniki, uporządkowane skwerki i zadbane miejsca pamięci cieszą oczy. Są też najlepszą wizytówką gminy.

Został już rozstrzygnięty przetarg na budowę drogi o nawierzchni asfaltowej ze Szczepanek w kierunku Ostrowitego do granicy z gminą Lipno. To odcinek o długości około 2 km, który będzie kosztował 1,2 mln zł. Ma powstać do końca lipca br. Na tę inwestycję gmina otrzyma dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wyniesie ono blisko 500 tys. zł. Ponadto zostanie położony kilometrowy dywanik asfaltowy w Witkowie.

- Rozpoczęliśmy remonty dróg gruntowych, które potrwają do końca czerwca – kontynuuje wójt Tadeusz Wiewiórski. – Zostaną najpierw wyprofilowane, a następnie utwardzone kruszywem kamiennym. Trwa budowa chodnika w Nowej Wsi, a w planach mamy także budowę dwóch odcinków wodociągu w ramach uzupełniania istniejącej sieci.

I dla młodszych, i dla starszych

W gminie Wielgie dużą wagę przywiązuje się do działalności kulturalnej. Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie mają tak bogatą ofertę, że każdy, i to niezależnie od wieku, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zajęcia odbywają się nie tylko w Wielgiem, ale również w świetlicach wiejskich. Ostatnio największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszy się scrapbooking. Właśnie ta metoda jest wykorzystywana podczas przygotowywania świątecznych kartek. Nawet zostało zakupione specjalne urządzenie wycinająco – wytłaczające. Dzięki niemu teraz wszystkie wyroby wyglądają jak z profesjonalnej pracowni.

- Zajęcia plastyczne, które prowadzimy teraz z dziećmi, utrzymane są w klimacie świąt wielkanocnych – opowiada Katarzyna Kwiecińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie. - Okazuje się, że z patyczków do uszu można wyczarować świąteczne baranki. Z kolei dla pań z Kół Gospodyń Wiejskich zorganizujemy szkolenie z samodzielnego wykonywania palm wielkanocnych. Prężnie działa u nas kółko fotograficzne. W sezonie letnim planujemy wyjazd do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Z pewnością powstaną interesujące fotografie, pokazujące dawną polską wieś. W ofercie mamy zajęcia taneczne, muzyczno – rytmiczne i gimnastykę. Niebawem nasza orkiestra dęta będzie obchodzić swoje dziesięciolecie. Prężnie działają Dyskusyjne Kluby Książki. Skupiają one spore grono czytelników, którzy chcą się dzielić z innymi swoimi wrażeniami oraz spotykać się z pisarzami.

TEKST I FOT. MAŁGORZATA CHOJNICKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska