Woda źródlana, mineralna, a może filtrowana?

Materiał promocyjny partnera Biedronka Home
Dorosły człowiek powinien codziennie przyjmować około 2-3 litrów płynów. Norma dla dzieci i młodzieży mieści się w granicach do dwóch litrów na dzień. Czym nawadniać organizm? Do wyboru mamy wodę źródlaną, wodę mineralną i tzw. kranówkę.

Organizm człowieka składa się w około 70% z wody. To dzięki niej możliwy jest skuteczny transport tlenu i substancji odżywczych do poszczególnych komórek ciała i to ona odpowiedzialna jest za usuwanie z organizmu toksyn. Moment, w którym odczuwasz pragnienie najczęściej oznacza już odwodnienie na poziomie 2% masy ciała. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji konieczne jest picie wody. Jakiej? To właśnie nad tym zagadnieniem pochylamy się w artykule.

Dowiedz się, czym różnią się woda źródlana od wody mineralnej oraz czym jest woda filtrowana i dlaczego warto wziąć ją pod uwagę dbając o równowagę gospodarki wodnej.

Znaczenie nawadniania – dlaczego warto pamiętać o piciu wody?

Ciało człowieka jest zbudowane przede wszystkim z wody. Już samo to powinno być wystarczającym powodem do dbania o regularne uzupełnianie jej zapasów w organizmie. Właściwe nawodnienie to skuteczna praca wszystkich układów i narządów, ale również lepszy wygląd skóry, włosów i paznokci. Regularne picie odpowiedniej ilości wody pozytywnie wpływa również na metabolizm człowieka, dzięki czemu łatwiej utrzymać odpowiednią masę ciała.

Ile płynów powinno się przyjmować?

  • Norma dla niemowląt w drugim półroczu życia wynosi od 0,8 do 1 litra.
  • Norma dla dzieci w wieku 1 – 9 lat wynosi od 1 do 1,5 litra.
  • Dzieci i młodzież w wieku 10 – 18 lat powinny przyjmować minimum 1,5 – 2 litrów wody.
  • Norma dla osób dorosłych mieści się w granicach 2 – 3 litrów.
  • Więcej wody powinny pić kobiety w ciąży oraz osoby uprawiające sport.
  • Dodatkowa ilość płynów (ponad normę) powinna być przyjmowana przez większość ludzi podczas upalnych dni.

Należy pamiętać, że wodę dostarczamy organizmowi również jedząc owoce, warzywa i zupy. Źródłem płynów są także: herbata, kawa, soki czy koktajle. Specjaliści podkreślają jednak, że większa część zapotrzebowania na płyny powinna być pokrywana przez czystą i niegazowaną wodą.

Woda źródlana a woda mineralna – czym się różnią?

Kropla wody, w tle las i górskie szczyty

Wybór wód butelkowanych jest ogromny. Producenci oferują dwa główne rodzaje wód: źródlane i mineralne. Jedne i drugie to wody wydobywane z podziemnych źródeł o pierwotnej czystości mikrobiologicznej i chemicznej, posiadające swój naturalny skład mineralny. Mogą być spożywane bez uzdatniania, bezpośrednio po wydobyciu lub prosto z butelki (wody źródlane i mineralne są butelkowane od razu po wydobyciu!).

Czym różni się woda źródlana od wody mineralnej? Podstawą podziału jest ilość składników mineralnych zawartych w litrze wody.

  • Woda źródlana – może zawierać od 150 do 500 mg składników mineralnych w 1 litrze wody. Jest łagodna w smaku i może być używana zarówno do picia, jak i przygotowywania posiłków. Jej neutralność i stosunkowo niski stopień nasycenia minerałami pozwala na bezpieczne stosowanie wody przez maksymalnie szeroką grupę ludzi, w tym dzieci i młodzież (dla najmłodszych najlepiej wybierać wodę posiadającą rekomendację Instytutu Matki i Dziecka).
  • Woda mineralna – może zawierać od 500 do 1000 mg składników mineralnych w 1 litrze wody. W zależności od ilości poszczególnych składników mineralnych może mieć mniej lub bardziej wyrazisty smak oraz być twardsza. Woda mineralna używana jest przede wszystkim do picia. Po ten rodzaj wody powinny sięgać osoby borykające się z niedoborami minerałów, a po konsultacji z lekarzem – również kobiety w ciąży i seniorzy.

Wody o zawartości składników mineralnych w ilości przekraczającej 1000 mg/l definiowane są jako wody lecznicze. Alternatywą dla uniwersalnej wody źródlanej jest woda z kranu.

Woda filtrowana – ekologiczna alternatywa dla wód butelkowanych

Mężczyzna nalewa wodę z kranu

Szukasz ekologicznego rozwiązania kwestii nawadniania organizmu? Masz je pod ręką! Zgodnie z polskimi przepisami woda z kranu powinna nadawać się do spożycia bez obróbki termicznej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości kranówki – możesz samodzielnie przeprowadzić kilka podstawowych testów, między innymi na twardość wody i jej pH, ale również zawartość chloru, żelaza i manganu oraz azotanów i azotynów. Paskowe testy dostępne są w sklepach oferujących produkty do uzdatniania wody oraz w wybranych sklepach zoologicznych (używa się ich w akwarystyce).

W niektórych przypadkach najbezpieczniejszym rozwiązaniem może być pobranie próbki wody i oddanie jej do analizy laboratoryjnej. Wszelkie informacje na temat tej procedury znajdziesz na stronach internetowych stacji inspekcji sanitarnych lub korzystając z infolinii.

Jak pić wodę z kranu?
Kranówka ma swój specyficzny smak i zapach, który dla wielu osób jest zbyt wyrazisty, by móc ją swobodnie pić. Na szczęście istnieje prosty sposób na pozbycie się wszelkich niedogodności. O co chodzi? O filtrowanie, oczywiście! Dzięki nowoczesnym i prostym w obsłudze dzbankom i butelkom filtrującym możesz cieszyć się czystą i smaczną wodą z kranu, ekonomicznie i proekologicznie.

Dzbanki do filtrowania wody

Mężczyzna nalewa wodę z kranu do dzbanka filtrującego

To najprostszy sposób na szybkie przefiltrowanie kilku litrów wody! Dzbanki dostępne są w pojemnościach od 2 do 4 litrów. Mniejsze doskonale sprawdzą się jako dzbanki poprawiające smak i zapach wody z kranu do picia. Te największe zapewnią Ci wygodę podczas przygotowywania posiłków dla całej rodziny, przede wszystkim zup, ale również gotowania ziemniaków, makaronów czy kasz.

W ofercie Biedronka Home znajdziesz szeroki wybór dzbanków w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Bez problemu dopasujesz dzbanek filtrujący do swoich potrzeb oraz stylu i kolorystyki kuchni i kuchennych akcesoriów.

>>Porównaj parametry dzbanków filtrujących dostępnych w aktualnej ofercie Biedronka Home.

Osobiste butelki z filtrem
Butelki filtrujące DAFI to rodzina produktów do użytku osobistego. Możesz ją napełnić wychodząc z domu i uzupełniać w ciągu dnia korzystając z kranów w pracy, na uczelni lub w szkole. Marka oferuje kilka modeli butelek w różnych pojemnościach do wyboru. Coś dla siebie znajdą zarówno mali wielbiciele Psiego Patrolu (butelki DAFI z logo Psi Patrol, o pojemności 0,3l), jak i zupełnie dorośli miłośnicy świetnego designu i optymalnej funkcjonalności (butelki SOLID wykonane z wytrzymałego Tritanu® o pojemności 0,7l).

Butelki DAFI są wyposażone w prosty w obsłudze system wymiany filtrów, które skutecznie usuwają z kranówki nieprzyjemny smak i zapach chloru, ale pozostawiają w wodzie niezmienioną ilość minerałów, przede wszystkim wapnia i magnezu. Filtry węglowe są wytwarzane z naturalnych łupin orzechów kokosowych, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla Twojego zdrowia. Dodatkowo, po zeskanowaniu kodu QR z opakowania butelki możesz liczyć na powiadomienia z przypomnieniem o konieczności wymiany filtra.

>>Sprawdź wszystkie produkty i akcesoria do filtrowania wody w Biedronka Home.

Dodaj wodzie smaku, by pić ze smakiem!

Kobieta nalewa wodę z dzbanka filtrującego, obok limonka

Nie smakuje Ci czysta woda? Nie musisz rezygnować z jej picia! Wystarczy sięgnąć po ulubione owoce, pokroić je w drobną kostkę i wrzucić do dzbanka z wodą. Woda w ciągu kilku minut zyska wyrazisty smak i równocześnie nie straci swoich nawadniających mocy. Pozostanie również zdrowym napojem o znikomej kaloryczności – odrobina prostych cukrów z owoców nie wpłynie negatywnie na Twój bilans kaloryczny. Każda z opisanych wyżej wód doskonale sprawdzi się jako baza takiego smacznego napoju!

Wyrób w sobie nawyk picia wody

To najlepsza i najprostsza rzecz, którą możesz dla siebie zrobić! Pomocne mogą okazać się aplikacje, w których zliczasz ilość wypijanych szklanek wody. Wybierz tę, która dodatkowo będzie przypominać Ci o konieczności wzięcia kolejnych kilku łyków. Zaliczone szklanki wody możesz również zaznaczać analogowo, w podręcznym kalendarzu lub notatniku.

Świetnym pomysłem na kontrolę ilości przyjmowanych płynów są wspomniane wyżej butelki DAFI – trzykrotne napełnienie butelki o pojemności 0,7 l zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na wodę większości osób dorosłych. Możesz również wybrać duże bidony triatlonowe z podziałkami i motywującymi hasłami.

Co Ci da wyrobienie nawyku regularnego sięgania po wodę? Przede wszystkim optymalizację wszystkich procesów zachodzących w organizmie oraz wyższą skuteczność oczyszczania z toksyn. To z kolei przełoży się pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie, poprawi Twoją koncentrację i pamięć oraz ułatwi efektywną regenerację organizmu podczas nocnego odpoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska