Zarówno banknoty, jak i monety będące w obiegu są ważne do momentu kiedy nie ulegną uszkodzeniu. Zniszczone banknoty i monety można, a nawet trzeba wymienić. Zasady i tryb wymiany ujęty jest w zarządzeniu prezesa Narodowego Banku Polskiego o numerze 31/2013 wydanego 17 grudnia 2013 roku. Wymianie podlegają pieniądze uszkodzone na różnoraki sposób, które na skutek zniszczeń tracą ważność i wartość.
Koniecznie przeczytaj:Tyle pieniędzy będzie można przechowywać w domu. Kiedy warto mieć gotówkę?
Możliwa jest wymiana niemal każdego uszkodzonego banknotu, o ile zachowało się co najmniej 45% jego pierwotnej powierzchni, możliwe jest rozpoznanie nominału pieniądza i nie ma wątpliwości co do jego autentyczności.
Jakie banknoty trzeba wymienić?
Wymianie podlegają banknoty uszkodzone, czyli postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku.
Wymianie podlegają też zniszczone monety, czyli takich, które charakteryzują się uszkodzeniami typu mechanicznego, wytarciami, zmianą barwy, skorodowaniem, a nawet umieszczeniem na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku.
To musicie wiedzieć o wymianie pieniędzy
W poniższej galerii zobaczcie najważniejsze informacje dotyczące wymiany pieniędzy:
Wymianę uszkodzonych banknotów i monet można dokonać w kasie dowolnego banku w Polsce. Bank nie ma prawa odmówić nam wymiany pieniędzy jeśli nie ma wątpliwości co do ich autentyczności.
Przypomnijmy, że od dnia 1 stycznia 2011 r. nie jest możliwa wymiana pieniędzy sprzed denominacji.