Siedziba stowarzyszenia znajduje się w niezwykłym miejscu - w schronie przy ul. Gimnazjalnej. Jedną z sal zamieniono w mini muzeum II wojny światowej. Jest tu wiele pamiątek z tego okresu - broń, umundurowanie, zdjęcia, dokumenty, gazety wydawane tuż przed wybuchem wojny i w czasie prowadzonych działań. Kolekcja wciąż się powiększa. Ostatnio, z okazji Święta Niepodległości, zbiory obejrzeć mogli wszyscy chętni. Pasjonaci ze stowarzyszenia zaprosili nakielan do swej siedziby.
- Przyszło ponad 20 osób, głównie dorośli, choć były też rodziny - informuje Jacek Adamczewski, prezes stowarzyszenia. Goście nie tylko zwiedzili schron i zobaczyli ekspozycję pamiątek i wyposażenia wojskowego. Przygotowano dla nich także prezentację multimedialną dotyczącą historii Nakła i okolic.
Czytaj również: Dwoje dzieci z matką i jej partnerem żyło w zniszczonej altance
Stowarzyszenie często organizuje w schronie lekcje historyczne dla młodzieży. W minionym tygodniu zaproszono tu uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Tematyką spotkania - 98 rocznica odzyskanie niepodległości.
- W Mikołajki planujmy kolejna akcję. Dla dzieci przygotujemy historyczną układankę, coś w rodzaju puzzli. Nie zabraknie też propozycji dla dorosłych - usłyszeliśmy w schronie.
Stowarzyszenie włączyło się także w akcję mikołajkowej zbiórki dla dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy. Stąd apel o materiały do rękodzieła (farby, krepina, brokat, koraliki, wstążki ). Dary składać można w schronie do 30 listopada w każdy piątek od godz. 18.30. Inny termin uzgodnić można telefonicznie: 661-112-173.