MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dynia - te osoby nie powinny jej jeść. Wyjaśniamy, na co szkodzi dynia. Skutki uboczne i przeciwwskazania

Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Dynia jest bogata w witaminy i minerały, m.in. A, C, E, magnez, selen, potas i cynk. Stanowi również źródło białka i błonnika pokarmowego. Dynia chroni serce, wspiera pracę układu krwionośnego, obniża poziom cholesterolu we krwi, pomaga budować odporność. Warto włączyć ją do diety, jednak mimo wielu właściwości prozdrowotnych dynia nie jest dla każdego. Zobacz, kto nie powinien jeść dyni.

Dynia to typowo jesienne warzywo. Wielu osobom kojarzy się nie tylko z jedzeniem, ale także jako ozdoba na Halloween. Jesienią dynia gości na stołach w wielu polskich domach - jako zupa, dynia pieczona, dodatek do makaronów i mięs, używa się oleju z dyni do sałatek, a także pestek dyni jako przekąski.

Dynia - odmiany

W Polsce najłatwiej kupić dynię olbrzymią lub zwyczajną. Dynia olbrzymia jest bardzo duża, okrągła, ma pomarańczową, zieloną lub żółtą skórkę. Dynia olbrzymia jest dość miękka, łatwo się ją kroi, idealnie nadaje się na placki, zapiekanki, zupy.

Najsmaczniejsze gatunki dyni to:

  • dynia piżmowa,
  • dynia zwyczajna,
  • dynia hokkaido (odmiana dyni olbrzymiej),
  • dynia makaronowa,
  • dynia muszkatołowa.

Jaki rodzaj dyni jest najzdrowszy?

Eksperci od żywienia uważają, że najzdrowsza jest dynia hokkaido (odmiana dyni olbrzymiej). Zawiera ona najwięcej cennych składników odżywczych, między innymi uderzeniową dawkę witaminy A.

Te osoby nie powinny jeść dyni. Takie są skutki uboczne jedzenia dyni

Oprócz walorów smakowych i ozdobnych, dynia ma mnóstwo wartości odżywczych i prozdrowotnych. Jednak nie wszyscy powinni ją jeść. Zobacz teraz w galerii, kto powinien unikać dyni w diecie i jakie są niekorzystne skutki jej spożywania.

Zobacz także to:
► Podlewaj tą miksturą zamiokulkasa, a wypuści mnóstwo nowych liści. Trik na bujny rozrost zamiokulkasa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska